Správné užívání léků a doplňků stravy je zásadní pro jejich účinek!
Podzim je období, které je náročné po všech stránkách. Naše tělo ohrožují různé respirační choroby, cítíme se více unavení ani na psychickou stránku nejsou mnohdy chladné a pošmourné dny nejlepší. K tomu začínají na dveře klepat Vánoce, a s nimi pro mnohé i zvýšený stres. Řada z nás se domnívá, že můžeme problémům předejít, pokud budeme užívat vitaminy, minerály a další doplňky stravy. Různé potíže a bolesti pak řešíme volně prodejnými léky. Je to dobře? Jisté je, že každé užívání medikamentů má svá pravidla, která bychom měli dodržovat. Jinak si můžeme více uškodit než prospět. Poradíme vám spolu s odborníky…
LÉKY
Ve farmakologii (vědě zabývající se léky) se jimi rozumí léčivé látky a přípravky, které mohou být ve vhodný okamžik podány přímo pacientovi, a mohou pak příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav. Dále mohou být použity k diagnostice či prevenci onemocnění. Každý lék vzniká z léčivých látek, jejichž kombinací či úpravou vzniká léčivý přípravek a z něj pak finální úpravou lék, který se podává ve vhodném »obalu«. Existují pevné lékové formy (tablety, tobolky, čípky…), polotuhé formy (masti, krémy, gely, pasty, náplasti…), tekuté (roztoky, emulze, kapky, sirupy, emulze, injekce, infuze) a plynné formy (spreje).
Jak na ně
* Dbejte na správné užívání
Držte se doporučení lékaře, který léky předepsal. U léků bez předpisu se řiďte doporučeními ze strany lékárníka, ale vždy si přečtěte i informace v příbalovém letáku, kde se dozvíte, na co si dát pozor, jaké nežádoucí reakce se mohou vyskytnout, jaké jsou interakce s jinými léky nebo v jakých případech byste neměli lék užívat. Užívejte léky, pokud možno, vždy ve stejném čase, abyste dosáhli optimální koncentrace účinné látky. Pokud máte lék užívat nalačno, znamená to, že byste ho měli brát nejméně hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Na druhé straně léky, které by mohly podráždit žaludeční stěnu, se mají užívat s menším množstvím potravy.
* Nemanipulujte s nimi
Tablety ani další lékové formy nikdy nedělte, vyjma těch, které mají rýhy k tomu určené. Ani je nedrťte, nekousejte, nerozpouštějte v žádné tekutině. Tablety, které se mají nechat rozpustit v ústech nebo pod jazykem, nechte působit dostatečně dlouhou dobu. Po jejich užití hodinu nejezte, nepijte ani si vyplachujte ústa. Šumivé tablety vypijte co nejrychleji po rozpuštění.
* Pozor na skladování
Vždy skladujte léky v originálním balení, mimo přímé slunce a obvykle při pokojové teplotě (15-30 °C). Některé léky, třeba inzulín či různé masti, by měly být uchována v chladu. Obdobné je to např. u očních kapek, které je potřeba uchovat v chladu po otevření, a navíc je nutné skladovat je jen po určitou dobu.
* Sledujte datum expirace
Doba použitelnosti léků má svůj důvod. Po jejím uplynutí se snižuje účinnost léčiv a v některých případech se léky mohou stávat toxickými. Proto je nezbytné léky po expiraci odnést do lékárny, odkud jsou předány k vhodné likvidaci ve speciálních spalovnách.
DOPLŇKY STRAVY
Jde o potraviny s koncentrovaným obsahem vitaminů a minerálů, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu, pokud jde o pokrytí potřeby vitaminů a minerálů. Na rozdíl od léků nejsou určeny k léčbě nebo prevenci nemoci. Výrobce je povinen prokázat jejich nezávadnost, ale už ne účinnost. Na balení musí být vždy uvedeno, že se jedná o doplněk stravy.
1. Vitaminy a minerály
Vitaminy a minerály jsou látky v malých množstvích pro organismus nezbytné. Tělo si je samo neumí vytvořit, proto je přijímá v potravě. Vitaminy jsou důležité pro metabolismus a obranyschopnost organismu proti škodlivým vnějším vlivům, bakteriím a virům. Rozdělujeme je na rozpustné ve vodě (vitamin C a vitaminy skupiny B) a rozpustné v tucích (vitamin A, D, E, K). Minerály jsou důležitou složkou lidské výživy, i když nemají žádnou energetickou hodnotu. Mají význam pro růst a tvorbu tkání, metabolismus a také se účastní na vedení nervových vzruchů. Dělíme je na makroelementy (vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, chlor, síra) a mikroelementy (železo, jód, zinek, měď, mangan, chróm, selen a stopové prvky: křemík, vanad, nikl, bor).
2. Další důležité látky
* Omega-3 esenciální mastné kyseliny
Jsou potřebné pro správnou mozkovou činnost, soustředění, paměť, myšlení a učení, pomáhají udržovat zdravý zrak a využívat vitamin A, jsou důležité pro srdeční činnost a zdraví kardiovaskulárního systému, posilují imunitu a působí protizánětlivě.
* Kolagen
Je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavebním kamenem našich pojivových tkání. Přirozeně se vyskytuje v kloubech, vazivových tkáních, chrupavkách, zubech, pokožce a kostech i vlasech. Tělo si ho sice vytváří samo, ale s přibývajícími léty kolagenu v organismu ubývá, proto je vhodné ho doplňovat i pomocí doplňků stravy.
* Koenzym Q10
Vyskytuje se téměř ve všech buňkách, podílí se energetickém metabolismu a má funkci antioxidantu. Nejvíce potřebný je v srdci, plicích a játrech. Důležitý je pro zdraví a pružnost pokožky a dále pro plodnost. Organismus si jej částečně vytváří sám a část je přijímána ve stravě, vhodné jsou i doplňky stravy.
Jak na ně
* Sledujte signály těla
V první řadě je nezbytné řídit se signály vlastního těla. Pokud jste např. v podzimním či zimním období častěji nachlazení, může být na vině nedostatek vitaminu D. Velkou většinu získáváme ze slunečního záření, kterého je v tomto období méně, a tak užívání vhodného přípravku s obsahem vitaminu D může pomoci potížím předejít.
* Konzultujte s odborníkem
Užívání doplňků stravy bychom v ideálním případě měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav a ví, jaké léky užíváte. Platí to zejména pro osoby chronicky nemocné, které trvale užívají léky např. na diabetes, vysoký tlak, hladinu cholesterolu atd. Zde totiž hrozí možnost kontraindikací některých léků a vitaminových doplňků.
* Sledujte složení přípravků
Vždy čtěte, jaké množství účinné látky daný preparát obsahuje. Nenechte se ovlivnit cenou a reklamou, která slibuje zázraky. Dodržujte také vždy doporučení pro skladování a užívání přípravku, která jsou uvedena na obalu či v příbalovém letáku.
* Nenahrazujte jimi zdravou stravu
To, že užíváte doplňky stravy, ještě neznamená, že můžete z jídelníčku vynechat například zeleninu nebo ovoce atd. Přípravky není vhodné užívat místo jídla. Základem pro zdraví je vyvážená strava.
* Užívejte je ve vhodnou dobu
Také u doplňků stravy bychom měli dbát na jejich správné užívání. Zatímco některé je třeba brát před jídlem, jiné raději až po něm. Některé lze užívat klidně dlouhodobě, u jiných je nutné udělat pauzu na několik dní či týdnů. Zhruba půl hodiny před jídlem nebo pak až více než dvě hodiny po něm je třeba užívat přípravky obsahující aminokyseliny a rostlinné léčivé přípravky. Enzymy na podporu trávení byste měli užívat zásadně před jídlem. Zelené potraviny si dodávejte mezi jídly nebo nalačno. Doplňky obsahující železo, zinek a vápník nekonzumujte dohromady s kávou nebo velkým množstvím zeleniny. Neměly by pak ve vašem těle požadovaný účinek. Doplňky obsahující Omega-3 mastné kyseliny nebo vitamín K nekombinujte s léky na ředění krve. Vždy se řiďte dávkováním uvedeným na obalu.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 47.