Předvánoční čas je náročný pro naše zdraví nejen, pokud jde o nervy...
Do Vánoc zbývá ani ne měsíc a většina z nás už přemýšlí nejen nad pečením cukroví, ale také nad vánočním úklidem. S tím by se to však nemělo přehánět, a to nejen kvůli stresu, do něhož se dostáváme. Odborníci totiž zjistili, že přehnané uklízení škodí našim plicím, zejména pak časté používání čisticích prostředků, které jsou při úklidu vdechovány. Ty dokonce mohou plíce poškozovat stejně, jako když denně vykouříte celou krabičku cigaret…
Na úvod
Dlouhodobé vystavení plic vysokým koncentracím prachu z vnějšího prostředí, toxickým výparům například z úklidových prostředků, či cigaretovému kouři může poškodit jejich filtrační mechanismus. To společně s genetickými dispozicemi zvyšuje riziko rozvoje plicních chorob, jako jsou astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale i běžných respiračních infekcí, bronchitid či zápalů plic. Rizikovou skupinou jsou proto pracovníci úklidových služeb i další lidé pracující v prašném prostředí, například těžaři, stavaři, mlynáři či pekaři. Zda se škodlivé částice dostanou až do plic, závisí na jejich velikosti. Pokud přesahují velikost 100 mikrometru, zpravidla je nevdechneme a z dýchacího systému jsou odfiltrovány horními cestami dýchacími (ústa, nos, průdušnice). Rizikové částice, které se dostávají do plic, jsou obvykle menší než 10 mikrometrů. Platí zde, že čím jsou menší, tím jsou škodlivější. „V České republice máme dlouhodobě problém s množstvím škodlivin, které se do ovzduší uvolňují z tranzitní dopravy. Lidé, kteří žijí v blízkosti rušných silnic, jsou jim extrémně vystaveni. Zejména částice menší než 2,5 mikrometru se přitom skrze plíce mohou dostat až do krve, kde představují nebezpečí nejen pro plíce, ale i pro mozek či srdce a škodlivé jsou i pro vývoj nenarozených dětí,“ upozorňuje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Co škodí
* Aerosoly
Jde o látky složené z velmi jemných pevných částic nebo kapiček kapaliny. Některé aerosoly mohou našim plicím prospívat – například inhalace vodních par v lázních nebo vlhký vzduch u moře, jiné však plicím škodí. Když pomineme výfukové plyny a továrny v průmyslových oblastech, často si je vytváříme sami v domácím prostředí, ať už smažením či pečením, nebo nevhodnými čisticími prostředky či osvěžovači vzduchu ve sprejích. Nebezpečí úklidových prostředků ve spreji tkví v tom, že malé částice chemických látek mohou po úklidu zůstat ve vzduchu i několik hodin. Dostanou se pak hluboko do plic a způsobí infekce a stárnutí plic. Vůně čisticího prostředku v místnosti nebo osvěžovače vzduchu na WC tedy nemusí být žádná výhra.
* Přípravky s obsahem chloru
Chlor je chemická látka, která se přidává do mnoha úklidových prostředků pro svou schopnost ničit viry, bakterie a plísně. Typické jsou například různé WC gely či spreje na odstranění vodního kamene. Chlor má také výrazný zápach, který poměrně dlouho ulpívá na sliznicích, a jeho částice lze proto snadno vdechnout. Pokud chlorové prostředky používáte často, mohou se v plicích hromadit bílkoviny, které oslabují jejich přirozenou ochrannou bariéru, plíce jsou náchylnější k průniku škodlivin a alergenů, které mohou vyvolat i astma.
Co nám hrozí
„Při opakovaném a dlouhodobém používání čisticích a dezinfekčních prostředků, především ve formě sprejů, se do ovzduší zejména uvnitř budov dostává velké množství chemických látek. Pokud je člověk každodenně vdechuje, mohou významně poškodit jeho průdušky. U mladších lidí hrozí propuknutí nebo zhoršení již existujícího průduškového astmatu. Starší lidé jsou pak náchylnější také k rozvoji chronické obstrukční plicní nemoci,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek. Připomíná tak nedávno publikovanou norskou studii, která v průběhu 20 let sledovala přes 6000 lidí. Vědci se účastníků dotazovali na způsob uklízení a typ používaného čisticího prostředku. Následně testovali funkci jejich plic. „Ukázalo se, že dlouhodobé vdechování částic z úklidových prostředků má na zdraví obdobný dopad jako pravidelné kouření 10 až 20 cigaret denně. Kapacita plic se výrazně snížila zejména ženám, které jsou na znečištění citlivější a jsou mu také více exponovány, protože se úklidu v domácnosti věnují více,“ uvádí doc. MUDr. Koblížek.
Jaké to jsou potíže
Astma: Jde o chronické zánětlivé onemocnění průdušek, kdy po různých vyvolávacích podnětech dochází k zúžení dýchacích cest a následným záchvatům kašle či dušnosti. Jenou z příčin je expozice chemickým látkám či alergie, které není léčena nebo je léčena nedostatečně.
CHOPN: Chronická obstrukční plicní nemoc je zúžení dýchacích cest v důsledku trvalého zánětu. Do plic tedy proudí jen omezené množství vzduchu, což působí problémy s dýcháním. „K nejčastějším projevům CHOPN patří dušnost, kašel nebo vykašlávání hlenu. Bohužel, pacienti mají často tendenci příznaky podceňovat a odkládají návštěvu lékaře až do chvíle, kdy už mají výrazně poškozené plíce. Pokud však odhalíme nemoc v raném stadiu, jsme schopni díky moderní léčbě zmírnit její projevy, a zlepšit tak celkovou kvalitu života pacienta,“ říká prof. MUDr. Milan Sova, Ph.D., předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 48.