Průvodce světem léků a doplňků stravy...
Podzim je období, které je náročné po všech stránkách. Naše tělo ohrožují různé respirační choroby, cítíme se více unavení ani na psychickou stránku nejsou mnohdy chladné a pošmourné dny nejlepší. K tomu začínají na dveře klepat Vánoce, a s nimi pro mnohé i zvýšený stres. Řada z nás se domnívá, že můžeme problémům předejít, pokud budeme užívat vitaminy, minerály a další doplňky stravy. Různé potíže a bolesti pak řešíme volně prodejnými léky. Je to dobře? Jisté je, že každé užívání medikamentů má svá pravidla, která bychom měli dodržovat. Jinak si můžeme více uškodit než prospět. Poradíme vám spolu s odborníky…
Příklady doporučeného užívání
* Vitamin C: Dávkování je ideální rozložit do několika menších dávek za den. Začněte hned ráno nalačno, během dne pak před nebo po jídle.
* Vitaminy skupiny B: Nejefektivněji působí při užívání ráno a nalačno. Naopak večerní užívání může narušit kvalitu spánku.
* Vitamin D: Užívejte jej v poledne nebo večer, a to vždy s jídlem nebo těsně po něm. Ideální je, aby pokrm byl tučnější, protože jde o vitamin rozpustný v tucích. Často se také berem v kombinaci s vápníkem a hořčíkem.
* Hořčík: Užívá se ráno nebo večer, nejlépe na lačno. Druhy na ráno mají energizující účinek, zatímco ty vhodné na večer zklidňují a regenerují.
* Železo: Vhodná doba je před jídlem.
* Vápník: Nejlepší je užívat ho večer spolu s vitaminem D.
V ČEM NEJVÍC CHYBUJEME
1. Nadužívání
To je do značné míry problém dnešní moderní společnosti. Kdy chceme všechno rychle vyřešit a mnohdy jednoduše bez konzultace s lékařem spolkneme tabletu a čekáme, že problém zmizí. Často jej však jen oddálíme nebo zhoršíme. Mnohdy zapomínáme, že péče o zdraví je komplexní záležitost, na kterou bychom si měli udělat čas každý den, a když už sáhneme po lécích, měl by k tomu být opravdový důvod. Nejčastěji se neopodstatněné braní léků objevuje u léků proti bolesti, antibiotik či prášků na spaní. Podobné je to ale i s doplňky stravy, které často pojídáme po hrstech, a mnohdy tak napácháme více škody než užitku. „Pokud užíváme více léků nebo doplňků stravy, může být náročné se zorientovat v tom, co spolu může negativně reagovat a způsobit neúčinnost léčiv, nebo dokonce nějaký zdravotní problém. Na druhou stranu se v některých případech vzájemného vlivu určitých látek využívá ke zvýšení účinku léků, a to při nižších dávkách, což je úměrné nižšímu riziku vzniku nežádoucích účinků“, vysvětluje MUDr. Jana Ježková ze zdravotní pojišťovny OZP. Mnohdy chodíme kromě svého praktického lékaře i k dalším specialistům. A tím může dojít i k situaci, že obdržíme více léků s podobným složením nebo takových, jejichž účinky jsou ve vzájemném rozporu. Je proto důležité, aby praktický lékař i další specialisté byli informováni o všech lécích, které berete a mohli myslet na případné kontraindikace.
Doplňky stravy se dá i předávkovat!
Například u vyšších dávek vitaminu A hrozí riziko nadměrného dělení buněk a roste pravděpodobnost rozvoje nádorových onemocnění. Pokud se vystavujete slunečnímu záření a zároveň užíváte vitamin D, může hrozit předávkováni a poškození ledvin. Při nadbytku vitaminu K mohou vznikat krevní sraženiny. Nadbytek zinku může vést k poruchám metabolismu cukrů. Nadbytek jódu může způsobit zánět štítné žlázy. Přemíra selenu v organismu může být toxická a způsobuje poruchy trávení, vypadávání vlasů, změny nehtů či deprese. Předávkování fosforem se projeví nevolností, průjmem, zvracením, zvýšenou teplotou a poklesem krevního tlaku, zhoršuje vstřebávání železa a vápníku v těle. Nadbytek sodíku způsobuje zadržování vody v organismu.
2. Zapomínání a nedokončení léčby
Je asi tou nejčastější chybou, a to jak u léků na předpis, tak u doplňků stravy. Pokud se chcete například vyhnout nachlazení, měli byste tělu dodávat vitamin D a C pravidelně, aby se v těle vytvořila dostatečná hladina, nejen když si na to zrovna vzpomenete, nebo když už se s nachlazením potýkáte. Potíže se zapomínáním překvapivě nemají starší lidé nad 65 let, ale spíše mladší generace do 45 let. Prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě proto doporučuje: „Zaveďte pravidelné denní rituály a zařaďte mezi ně užívání léků. Mějte o svých lécích přehled. Na viditelné místo si umístěte připravený seznam svých léků s dávkováním nebo používejte dávkovací krabičky dostupné v lékárnách. Pokud můžete, využijte moderní technologie, jako jsou různé aplikace, které vás na užívání léků upozorní.“ Pokud zapomenete užít lék nebo vitaminový doplněk, rozhodně neberte dvojitou dávku najednou. Raději si přečtěte doporučení v příbalovém letáku, popřípadě se poraďte s lékařem. Důležité rovněž je vždy dokončit léčbu podle doporučení lékaře.
3. Nesprávné zapíjení
To je častý problém. Věděli jste, že bychom léky měli zapíjet vždy, a to alespoň 200 ml čisté vody? Podle průzkumu DrugAgency podporovaného zdravotní pojišťovnou OZP jen zhruba 40 % pacientů zapíjí léky správně. Další přibližně třetina dotázaných používá pro zapíjení léků nápoj, který má zrovna po ruce. A přibližně čtvrtina pacientů zapíjí léky čajem. Pak jsou i tací, kteří léky zapijí alkoholem, a 2 % lidí nezapíjí léky vůbec. Přitom to, jak léky zapijeme, může významně ovlivnit jejich vstřebatelnost a účinnost. Pro řadu lidí se například může čaj jevit jako ideální nápoj na zapíjení léků, avšak kombinace různých typů čajů s léky může vést k nepředvídatelným interakcím, které mohou oslabit nebo zesílit účinky léků. „Černý čaj může způsobovat snížené vstřebávání léků, a tím i jejich účinnost. Zelený čaj může být zodpovědný za zvýšení hladiny léků v krvi, protože může bránit jejich odbourávání, čímž hrozí zvýšené riziko nežádoucích účinků a toxicity. Ani bylinné čaje nejsou optimální na zapíjení léků, protože mohou interagovat třeba s hormonálními léky, například třezalkový čaj i rooibos mohou snižovat efekt hormonální antikoncepce,“ dodává MUDr. Ježková z OZP.
4. Nebezpečné kombinování
Pokud kombinujeme klasickou léčbu s bylinkami a doplňky stravy, měli bychom být obezřetní a raději kombinaci konzultovat s lékařem. Na některé špatné kombinace vás upozorní i v lékárně, a to z toho důvodu, že mohou tělu ublížit. Stejně tak je tomu i v případě kombinace léků s potravinami. Například některé ovoce je nevhodné konzumovat společně s léky. Granátové jablko, grep nebo pomelo mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků u léků na srdce, cholesterol, vysoký tlak, nespavost či léků na ředění krve. Tyto druhy ovoce snižují schopnost těla odbourat nevyužité množství léku a může hrozit předávkování. Podobně může působit i zelený čaj, džusy či zázvorová šťáva nebo čaj z jeho kořene. Vstřebání léků, i doplňků stravy, zejména s obsahem vápníku, mohou ovlivnit i doplňky stravy s vlákninou psyllium. I obyčejný paracetamol může být v některých případech nebezpečný. Neměli bychom překračovat dávkování uvedené v příbalovém letáku. Při předávkování hrozí poškozené jater až otrava. U lidí, kteří užívají warfarin na ředění krve, by dávky paracetamolu měly být ještě nižší. Nebezpečná je kombinace paracetamolu a alkoholu, kde také hrozí riziko otravy.
Jak kombinovat přírodní a klasickou léčbu a mnoho dalšího čtěte v tištěném APŽ číslo 47.