Jak se ještě vymanit z předvánočního stresu...
Vánoce jsou sice svátky klidu, ale přiznejme si, že ne vždy tomu tak je. A začíná to už nyní v adventním období. Už nejméně od poloviny listopadu nás média, sociální sítě a nejrůznější reklamy zahlcují tipy na to, jak mít dokonalé Vánoce. A protože je většina z nás považuje za ty nejkrásnější svátky v roce, snažíme se je udělat opravdu perfektní. Ale za jakou cenu? Často ve snaze všechno stihnout, perfektně uklidit, upéct, vyzdobit dům a zabalit dárky, propadáme stresu, jsme nervózní, nepříjemní a odnášíme to nejen my, ale i naše okolí. Jak bychom letošní svátky mohly zvládnout v klidu, poradí naši odborníci.
Co je ještě dobré vědět
S příchodem podzimu, kdy se dny zkracují, může být jednou z příčin splínů a horší odolnosti proti stresu, nedostatek vitaminu D v organismu. Tento vitamin, známý jako »sluneční vitamin« je důležitý nejen pro zdravé kosti, zuby a svaly, ale ovlivňuje i mnoho dalšího, jako jsou srdce, mozek, imunitní systém a v neposlední řadě právě také psychiku. „Mimo jiné je nezbytný proto, aby se nám v těle vytvářely hormony štěstí, především serotonin. Jeho hlavním zdrojem je pro nás sluneční záření, jenže v chladných měsících, kdy není naše kůže tolik vystavena přímému slunci, ho přijímáme omezeně. Určitě to není tak, že hlavní příčinou horších nálad apod. je málo vitaminu D, každopádně to bývá hodně podceňovaný faktor,“ vysvětluje psycholožka. Příjem vitaminu D lze zvýšit i konzumací potravin bohatých na tuto živinu (tučné ryby, vaječné žloutky, houby a mléčné produkty), případně užíváním doplňků stravy, které je však vždy vhodné konzultovat s lékařem.
Dary přírody pro lepší náladu
Radí Dita Oškerová, bylinková kouzelnice, známá autorka edice knih Bylinkové kouzlení a úspěšného blogu Bylinkové snění.
Meduňka lékařská: Je výborná na úzkost, mírné deprese, neklid a nespavost. Oblibu si získala jako citrónově vonící nálev, který »rozveseluje srdce«, neboť snižuje pocity paniky a je ceněným lékem na bušení srdce nervového původu. V takových případech ji užívejte denně dvakrát či třikrát jako čaj či tinkturu. Meduňka je bezpečná i pro děti a její nálev z listů pomáhá uvolnit křečové bolesti. Lze ji použít také jako prostředek na žaludeční poruchy spojené se stresem, jako je překyselení, špatné trávení, plynatost a nadýmání. Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů. Pomáhá také při stavech spojených se slabě hyperaktivní štítnou žlázou, jejíž funkce potlačuje.
Třezalka tečkovaná: Říká se ji také čarovník nebo svatojánská bylinka. A není se čemu divit, moc má skutečně čarovnou. Ne náhodou je častou součástí směsí bylinkových čajů proti nepříjemným stavům naší mysli a těla – má totiž silné sedativní a uklidňující účinky. Navíc je královnou svatojánských bylinek, kterou lidé odedávna považovali za všelék. Třezalka tečkovaná je také bylinka, která čistí krev i trávicí systém. Co je ale o této zajímavé léčivce třeba vědět? Třezalka mění účinky některých léků. Jde především o léky na krevní tlak, cukrovku, nebo na snížení hladiny cholesterolu. Problémy může způsobit i alergikům. Berete-li tedy léky, poraďte se o použití třezalky s lékařem. Tato bylinka dokáže způsobit i změny hladiny hormonů v těle, a může tak omezit účinky antikoncepce. Její užívání také může vyvolat přecitlivělost pokožky na sluneční záření.
Levandule lékařská: Voní po ní celá Provence a stejně krásně může vonět i v truhlíku za oknem. V našich končinách sice nikdy nebude mít takovou sílu, ale i tak si vás získá krásou drobných aromatických kvítků. Už staří Řekové ji využívali jako léčivku. Věděli, že má blahodárný účinek na nervy, napomáhá při zklidnění po psychickém vypětí a přispívá k lepšímu spánku. A byli to pravděpodobně oni, kdo začali přilévat levandulový olej do osvěžujících koupelí. Levandulový olej je výborný i proti různým mykózám.
Chmel otáčivý: Jeho šištice jsou populární především kvůli výrobě piva, ale tradičně se používají i v lidovém léčitelství. Chmel je známý jako přírodní sedativum a pomáhají při nespavosti, kromě otho také podporuje trávení a má desinfekční účinky. Ženám pomáhá regulovat měsíční cyklus, zatímco na muže působí, stejně jako pivo, spíše jako tlumící prostředek. Obklady z chmelových šištic se přikládají na špatně se hojící rány. Mladé chmelové výhonky si brzy na jaře můžete přidat do salátů anebo do omelety. Mají totiž vysoký obsah vitamínu B i minerálních látek.
Mateřídouška obecná: Patří ke starým a oblíbeným léčivým bylinám. Má uklidňující účinky, navozuje příjemný spánek, pomáhá proti stresu a nervovému vypětí a podporuje imunitní systém organismu. Často se také používá do čajových směsí proti nachlazení, zvlášť dobře působí při suchém kašli. Velmi účinná je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a na špatně se hojící rány. Je doporučována i při chřipce, kterou provází kašel.
Heřmánek pravý: Jedná se o známou a oblíbenou léčivku, která se v lidové medicíně využívá již po staletí. Co se týče účinků na psychiku, používá ke zklidnění, proti stresu a při odbourání depresivních stavů. Kromě toho působí protizánětlivě, desinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče trávicího traktu a zvyšuje pocení. Heřmánek je vhodný, jak k vnějšímu, tak k vnitřnímu, můžou ho i děti.
Kozlík lékařský: Jinak také baldrián nebo kočičí kořen doporučovali už staří řečtí léčitelé a lékaři. Ve 12. století jej Hildegarda z Bingenu, zakladatelka německého bylinářství, používala při léčbě nespavosti. Kozlík se podává při stavech vyvolaných stresem, nervozitou, neklidem či úzkostí. Organismus celkově zklidňuje a také výborně podporuje kvalitu spánku.
Více o tom, prč jsme v tomto období ve stresu více než je obvyklé a jak to zvládat v tištěném APŽ číslo 49.