Jak na hormonální nerovnováhu?
Lidské tělo je složitý mechanismus, ve kterém souvisí vše se vším. Každá jeho část má specifickou funkci a společně vytvářejí celek, který nám umožňuje žít, dýchat, pohybovat se a tvořit. Důležitými »klíčovými hráči« jsou v něm mimo jiného hormony, které ovlivňují daleko víc, než si možná většina z nás myslí. Řídí nejen reprodukční systém, ale díky nim jsme také šťastní, cítíme se fyzicky i psychicky v pohodě a máme elán do života. Můžou však například také za to, že býváme nervózní a náladoví, přibývají nám vrásky a nežádoucí kila, chybí nám energie nebo máme potíže se spánkem. Ve spolupráci s MUDr. Klaudií Hálovou Kariolovou vám je představíme blíže…
Jak je opět vyladit
Hormonální nerovnováhu lze po správné diagnóze účinně léčit a dostat zase pod kontrolu. Součásti léčby jsou i pravidelné lékařské prohlídky a krevní testy, které mohou pomoci sledovat hladiny hormonů a podle potřeby upravit medikaci. Mezi dostupné léčebné postupy patří:
· Hormonální substituční terapie (HRT): ženám v menopauze nebo se závažnou hormonální nerovnováhou, může být předepsána HRT, která nahrazuje nízké hladiny estrogenu a progesteronu.
· Užívání antikoncepčních pilulek: hormonální antikoncepce může regulovat menstruační cykly a zmírnit příznaky hormonální nerovnováhy, jako je akné nebo silná menstruace.
· Medikace léků na štítnou žlázu: v případě výkyvů hormonů štítné žlázy mohou být předepsány léky k obnovení jejich normální hladiny.
· Inzulínová terapie: u osob s inzulinovou rezistencí nebo cukrovkou může k obnovení rovnováhy přispět regulace hladiny cukru v krvi pomocí diety, cvičení, léků a případně inzulinové terapie.
· Další medikace: v závislosti na konkrétní nerovnováze mohou být doporučeny i jiné léky, jako jsou metformin (při inzulinové rezistenci), spironolakton (při nadbytku androgenů) nebo medikamenty na podporu nadledvin.
Kde hledat pomoc
Pokud se u vás projevují příznaky hormonální nerovnováhy, obraťte se na odborníka, který stanoví přesnou diagnózu a vybere vhodnou účinnou léčbu. Mezi specialisty, kteří spolu často při řešení hormonální dysbalance, kooperují, patří:
· Endokrinolog: specializuje se na diagnostiku a léčbu poruch souvisejících s hormony, včetně poruch štítné žlázy, cukrovky, problémů s nadledvinami a nerovnováhy reprodukčních hormonů.
· Gynekolog: zaměřuje se na reprodukční zdraví žen, včetně diagnostiky a léčby poruch menstruace, příznaků menopauzy a hormonální antikoncepce.
· Reprodukční endokrinolog (gynekolog): specializují se na léčbu neplodnosti, PCOS, endometriózy a dalších stavů ovlivňujících reprodukční hormony.
· Lékař primární péče: může identifikovat potenciální hormonální problémy a odeslat vás k příslušnému specialistovi. Řeší obecné zdravotní problémy a poskytuje počáteční hodnocení. Začněte u svého praktického lékaře, pokud máte nespecifické příznaky nebo si nejste jisti, kterého specialistu navštívit. Může provést úvodní testy a nasměrovat vás ke správnému specialistovi.
· Dietolog nebo odborník na výživu: mohou pomoci zvládnout hormonální nerovnováhu prostřednictvím změn ve stravování se zaměřením na živiny, které podporují tvorbu a rovnováhu hormonů.
· Psychiatr nebo psycholog: odborníci na duševní zdraví poskytnou podporu při poruchách nálady nebo psychických příznacích souvisejících s hormonální nerovnováhou, jako jsou úzkost nebo deprese.
· Obezitolog: může identifikovat příčiny potíží s přibýváním tělesné hmotnosti a potenciální hormonální problémy. Pomůže při sestavování vhodného postupu hubnutí a provádí pravidelné kontroly (specialistu obezitologa najdete například na webových stránkách www. netloustneme.cz)
Nejen léky pomáhají - Čtěte v tištěném APŽ číslo 44.