Změny v ochlupení mohou upozornit na nemocnění...

S příchodem letních dnů a plánování dovolené řešíme stále častěji plavky a to, jak v nich budeme vypadat. Kromě vylepšení postavy se zaměřujeme i na nežádoucí ochlupení. Možná si říkáte, zda jsou nám ve 21. století chlupy k něčemu jinému než pro zlost a neustálé starosti, jak je efektivně, a pokud možno nadlouho odstranit z různých míst, počínaje nohama přes intimní partie, podpaží až po obličej. I když ochlupení teď není zrovna trendy, měli bychom vědět, že má na těle svou funkci. A také jeho nadměrný růst nebo naopak vypadávání může znamenat zdravotní problém. Co o tomto tématu soudí odborníci?
Signál nemoci
Jak už bylo řečeno, ochlupení na těle člověka, má několik funkcí. Kromě výše zmíněných také signalizují, že se s tělem něco děje. Absence ochlupení stejně jako nadměrný růst mohou znamenat nemoc.
* Alopecie
Je neinfekční onemocnění, které se projevuje vypadáváním vlasů a chlupů. Častěji postihuje muže, u kterých se obvykle rozvíjí již po pubertě. Ztráta 20 až 60 vlasů denně je považována za normální, stejně jako určité řídnutí vlasů s věkem. Když ale vlasový porost ubývá příliš rychle, nebo se objevují lysiny na hlavě či jiných částech těla, může jít právě o alopecii. U některých typů nemoci mohou vypadávat také řasy či obočí. Potíže přetrvávají do doby, dokud není nalezena příčina a zahájena léčba. Častou příčinou je dědičnost, stres, dlouhodobé přetížení organismu, seborea, hormonální nerovnováha, anémie, onemocnění jater, ledvin či štítné žlázy, užívání léků, chemoterapie či nesprávné stravování. Léčba probíhá podle příčiny. Spočívá zpravidla v úpravě jídelníčku, vyhýbání se stresovým situacím, odpočinku, případně změně užívaných léků, pokud je to možné vzhledem k dalším onemocněním. Pomoci mohou šampóny, vlasová séra či vody nebo doplňky stravy podporující růst vlasů. V případě, že se situace včas neřeší, mohou být následky trvalé.
* Syndrom polycystických vaječníků
Jde o hormonální poruchu, která se vyskytuje u žen. Jde o zvýšenou produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, která způsobuje potíže jako nepravidelná menstruace a také růst mužského typu ochlupení, zpravidla na stehnech, břiše, hrudníku, ale i v obličeji. Často onemocnění souvisí s výskytem cyst na vaječnících, s nadváhou či inzulinovou rezistencí, která je typická pro cukrovku 2. typu. Onemocnění může vést až k neplodnosti, proto je nutná včasná diagnóza a léčba. Léčba souvisí se změnou životosprávy, podávání hormonálních přípravků, které hladinu hormonů vyrovnávají (např. hormonální antikoncepce), chirurgickém odstranění cyst atd.
* Poruchy krevního oběhu
Správná míra ochlupení na končetinách je podle lékařů důkazem toho, že je v pořádku krevní oběh. Začne-li na končetinách mizet, může se také jednat o omezený průtok krve v cévách, a tím k nedokrvení folikulů, které pak odumírají. Nedostatečný průtok krve do nohou přitom může rychle eskalovat k nebezpečnějším příznakům, jako je poškození nervů a tkání až k život ohrožující gangréně (odumírání tkáně), která v těžkých případech může vést až k amputaci. Špatný krevní oběh pak může souviset opět s nemocemi jater či ledvin, nebo mohou znamenat kardiovaskulární onemocnění.
* Hypertrichóza
Zvýšený či nadměrný růst chloupků, který neodpovídá běžné lokalizaci, věku a pohlaví, může být dědičné, ale také může doprovázet některé druhy karcinomů vnitřních orgánů či může značit poruchu štítné žlázy.
ODSTRAŇOVÁNÍ OCHLUPENÍ - Jak na něj bezpečně a efektivně čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.