Záněty močových cest jsou v letních měsících častější u žen i mužů!

V létě trápí záněty močových cest mnoho žen, ale z obliga nejsou ani muži. Je tomu tak z mnoha důvodů, a ne vždy jde jen o pobyt v mokrých plavkách nebo zadržování moči na dlouhých cestách. Na vině může být i nedodržení pitného režimu nebo hygieny během cestování. To vše může nastartovat nepříjemnosti, které se mohou opakovaně vracet. Neléčené záněty močových cest mohou navíc vyústit i v onemocnění ledvin.
O co jde
Infekce močových cest jsou poměrně častým onemocněním. Podle studií v České republice někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena, některé zdroje uvádějí, že se s nemocí setkalo až 70 % žen. V mládí je infekce podstatně častější u žen než u mužů, což je dáno anatomickou stavbou těla. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií. Pokud se tyto bakterie dostanou do močové trubice a odtud do močového měchýře, mohou se pomnožit a vyvolat zánět. Ve vyšším věku jsou záněty častým problémem i u mužů. „I u mužů může dojít k zánětu po prochladnutí, nicméně vzhledem k tomu, že mají jinou anatomii než ženy, je příčina infekcí mnohem složitější. Mužská populace netrpí na infekce močových cest tak často jako ženská. Situace se dorovnává ve vyšším věku mužů, kdy k zánětům dochází z důvodu zvětšené prostaty,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum.
Mohou za to bakterie
Nejčastěji se jedná o Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je proteus nebo klebsiella, některé záněty jsou také způsobeny streptokoky a stafylokoky. Bakterie E coli se vyskytují přirozeně v konečníku a jeho okolí, kde žádné problémy nezpůsobují. Dostanou-li se ale do močové trubice a následně do měchýře, vzniká zánět. K takovému přenosu může dojít například při nedostatečné hygieně na toaletě, anebo při nechráněném pohlavním styku. Rizikovým faktorem pro množení bakterií je i zadržování moči, prochladnutí například při sezení na studeném povrchu, nedostatečném krytí zad v oblasti ledvin nebo nošení mokrých plavek.
Jak nemoc rozpoznat
Z počátku se může projevovat častým močením a nutkáním na močení, i když je močový měchýř prázdný. Dalším příznakem je bolest v podbřišku, která může připomínat menstruační bolesti, a také bolest za stydkou kostí v oblasti močové trubice. Obvyklé je i pálení, řezání či bolest při močení, změna barva moči – obvykle je zakalená a může obsahovat krev. Může se objevit i zvýšená teplota a únava.
Zase ta prevence!
* Pozor na životosprávu
Zvláště v teplých měsících, kdy se více potíme, je důležité navýšit příjem tekutin. „Každému pacientovi doporučujeme dodržovat pitný režim, a to i v případě, že žádné obtíže nemá,“ radí MUDr. Purmová. Denně bychom měli vypít minimálně dva až tři litry vody v závislosti na teplotě, fyzické aktivitě a tělesné hmotnosti. Je potřeba dbát také na vyvážený jídelníček. V rámci prevence je vhodné zařadit do něj více močopudných – diuretických potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie. Dále je potřeba zajistit tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.
* Dbejte na hygienu
Zejména se u žen doporučuje utírat se po vykonání velké potřeby směrem zepředu dozadu a ideálně použít k očistě bidet anebo sprchu. Po pohlavním styku je vhodné se rovněž osprchovat a také se jít vymočit, aby se případné bakterie vyplavily. Moč je relativně kyselá a obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí. K zásadám hygieny patří také fakt, že nezůstáváme po koupání v mokrých plavkách. „Hlavně u žen doporučujeme se po výstupu z vody převléci do suchého,“ radí MUDr. Purmová. Další zásadou by měla být ochrana při pohlavním styku.
* Nezadržujte moč
Na delších cestách není možné odskočit si vždy, když je potřeba, přesto se snažte nezadržovat moč. Čím déle zůstává v močovém měchýři, vytváří prostředí vhodné pro množení bakterií způsobujících zánět. „Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje, proto nahrává k množení bakterií,“ vysvětluje uroložka Purmová.
* Méně stresu, více spánku
Důležitou roli hraje i celková obranyschopnost organismu. Stejně jako u mnohých jiných onemocnění je základem prevence zdravý životní styl. „Doporučuji hlavně posilovat imunitu, tedy mít dostatek spánku, otužovat se a snížit míru stresu, dodává lékařka.
Více tipů, jak na záněty močových cest najdete v tištěném APŽ číslo 23.