Únava, poruchy metabolismu, psychická nepohoda…To vše může znamenat potíže se štítnou žlázou!

O štítné žláze slyšel asi každý. Většina z nás ale vlastně přesně neví, k čemu slouží, a nevěnuje jí pozornost. Ovšem jen do doby, než se objeví problém. Potíže se navíc nemusí hned projevit nějak dramaticky, obvyklá je únava, poruchy soustředění, náhlé pocení, zácpa či nepravidelná menstruace. To vše nám může naznačovat, že něco není v pořádku. Zpravidla tyto náznaky bereme na lehkou váhu a k lékaři s nimi nechodíme »otravovat«. Když však už nás k němu narůstající potíže dovedou, bývá mnohdy pozdě na jednoduché řešení. Jak nám tělo dává vědět, že štítná žláza nefunguje správně?
K čemu slouží
Štítná žláza patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí. Je umístěna na přední straně krku a má motýlovitý tvar. Důležitou roli má při regulaci metabolismu, růstu a vývoji některých orgánů, zejména mozku. Produkuje hormony, například tyroxin a trijodthyronin, které jsou nezbytné pro vývoj a správnou funkci mozku, srdce, dýchací soustavy, svalů i pokožky. Zvyšují také účinky jiných hormonů, třeba adrenalinu. Další je kalcitonin, který udržuje hladinu vápníku v krvi a je významný pro vývoj a zdraví kostí, všechny pak jsou nezbytné i pro psychické zdraví.
Jaké jsou poruchy
Obecně jde o dvě poruchy, a to zvýšenou (hypertyreózu) či sníženou (hypotyreózu) funkci štítné žlázy. V obou případech se jedná o poruchu produkce hormonů tyroxinu a trijodthyroninu. Roli při vzniku nemocí štítné žlázy hraje nedostatek jodu, dědičnost, životospráva, únava a stres, nedostatek spánku, nedostatek pohybu, radioaktivní záření i kouření. Častější jsou onemocnění štítné žlázy u žen, a to v poměru 1:7. Příčina není dosud přesně známá, ale pravděpodobný je vliv většího kolísání hladiny hormonů během života.
1. Hypotyreóza
Funkce štítné žlázy snížena, neprodukuje tedy dost hormonů. Častou příčinou je nedostatek jódu v potravě. Ten je hojně obsažen v mořských rybách, u nás je dodáván i do soli. Nejprve se štítná žláza snaží kompenzovat nedostatek tím, že se zvětší, a zvýší tak schopnost buněk vychytat i to málo jódu, které je v krvi přítomno. Navenek se to projeví jako zvětšení v oblasti krku, které se nazývá struma, nebo také vole. Na vině může být i zánět nebo autoimunitní onemocnění. U dospělých se snížená funkce projevuje jako zpomalení metabolismu, únava, pocit chladu, snížená výkonnost, poruchy paměti či soustředění. Kůže může být suchá a šupinatá, vlasy a nehty jsou lámavé a ztrácí lesk. Dále stoupá hladina cholesterolu v krvi a zvyšuje se riziko aterosklerózy. Častá je zácpa, bolesti svalů, u žen poruchy cyklu a nepravidelná ovulace. U nenarozených dětí a novorozenců má nedostatek hormonů během vývoje mozku za následek mentální retardace. Obvykle se léčí podáváním léků, která stimulují funkci štítné žlázy a produkci hormonů, doplňků stravy s obsahem jodu a obohacení stravy o jod.
2. Hypertyreóza
Funkce štítné žlázy je zvýšená, hormony jsou produkovány více, než je potřeba. Jinak ji nazýváme tyreotoxikóza. Příčinou vzniku nadměrné funkce může být vznik uzlíku na štítné žláze (uzlová či mnohouzlová struma), toxický (hyperfunkční) otok štítné žlázy, předávkování jódem či autoimunitní onemocnění, kdy se v těle nemocného začnou tvořit protilátky, které podněcují štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Navenek se porucha projevuje tlakem na krku, hmatnou bulkou v oblasti krku, která nemizí, zrychlením metabolismu a úbytky na váze, časté jsou návaly hladu, zrychlený tep, nervozita, podrážděnost, nespavost, únava, nesnášenlivost vyšších teplot a náhlé pocení, nadměrné padání vlasů, měknutí nehtů, u starších osob i srdeční arytmie. Oči mohou být zarudlé, suché a oteklé a v některých případech vykulené jakoby vylézající z důlků.
Léčí se podáváním léků na snížení produkce hormonů, obvyklá je klidový režim, vyhnout se stresu, při poruchách srdečního rytmu je možné podávat tzv. betablokátory na zklidnění srdeční akce. V případě, že léčba nezabírá, přistupuje se často k chirurgickému odstranění štítné žlázy. Hormony jsou pak po zbytek života dodávány ve formě léků, které pacient denně užívá.
Jak nemoci odhalit a léčit čtěte v tištěném APŽ číslo 27.