Vše o ochlupení - Není to jen kosmetický problém...

S příchodem letních dnů a plánování dovolené řešíme stále častěji plavky a to, jak v nich budeme vypadat. Kromě vylepšení postavy se zaměřujeme i na nežádoucí ochlupení. Možná si říkáte, zda jsou nám ve 21. století chlupy k něčemu jinému než pro zlost a neustálé starosti, jak je efektivně, a pokud možno nadlouho odstranit z různých míst, počínaje nohama přes intimní partie, podpaží až po obličej. I když ochlupení teď není zrovna trendy, měli bychom vědět, že má na těle svou funkci. A také jeho nadměrný růst nebo naopak vypadávání může znamenat zdravotní problém. Co o tomto tématu soudí odborníci?
O co jde
Chlupy jsou kožní deriváty stejně jako nehty a jsou součástí tzv. krycí soustavy, kterou tvoří zejména kůže. Složení vlasu a chlupu je totožné. Oba jsou tvořeny neživými buňkami s vysokým obsahem keratinu a menším množstvím minerálních látek, které jsou seskupené do dlouhých vláken a vyrůstají ze spodní vrstvy kůže. Jemné chloupky pokrývají téměř celý povrch těla a silnější chlupy tzv. pesíky se pak nacházejí na hlavě (vlasy) a v obličeji (obočí, řasy, nos, případně vousy u mužů). Pesíky najdeme i v podpaží a v oblasti genitálií. Ochlupení se nevyskytuje na dlaních, chodidlech, rtech či bradavkách.
Zajímavé je, že hustota ochlupení u lidí a lidoopů je stejná, rozdíl je v tom, že lidoopi mají pesíky téměř po celém těle a lidé jen na výše uvedených místech.
Každý chlup i vlas roste a odumírá ve vlastním cyklu. Vyrůstá z vlasového váčku a je vsazený do vlasové pochvy. Ke každému chlupu ústí mazová žlázka a každý chlup je spojen nervovým zakončením a s drobným svalem – vzpřimovačem chlupu.
Jakou mají funkci
* Ochranná
Chlup a jeho okolí jsou protkány řadou nervů, krevních cév a tukových buněk. Mimo to vlasové váčky obsahují i kmenové buňky, které mají svůj význam pro regeneraci a hojení. Kromě toho, že ochlupení chrání před poraněními, podporuje také jejich hojení. Ochlupení v podpaží či v tříslech chrání pokožku před odřením tak, že díky chlupům se pokožka netře přímo o sebe, chlupy tření zmírňují a změkčují, a brání tak vzniku opruzenin. Obočí a řasy zas ochraňují oči před nečistotami z vnějšího prostředí.
* Termoregulační
Chlupy a vlasy chrání tělo také před slunečním zářením. Pod vlasy je kůže méně náchylná ke spálení, navíc vlasy pokožku ochlazují, sluneční záření na ni nedopadá přímo. Kromě ochrany před přehřátím pomáhá ochlupení chránit i před chladem, zde má svou funkci vzpřimovač, kdy se vlivem chladu chlupy napřímí a chladný vzduch pak neproniká přímo k pokožce.
* Sexuální
Jednotlivé chloupky pomáhají uvolňovat feromony, které jsou v živočišné říši důležité pro výběr partnera. U lidí to podle vědců platí také, a tak chloupky, zejména v podpaží a intimní oblasti, vlastně plní i funkci sexuální. Problémem může proto být móda hladkého oholení, která je motivována mimo jiné tím, že chlupy jsou podle mnohých zdrojem zápachu. To je však pravda jen částečně. Za zápach potu mohou bakterie, které začnou rozkládat organické látky vylučované kůží a pocením. Důležitá je spíše hygiena než délka chloupků.
Správný počet
Bez rozdílu pohlaví má každý člověk na těle dva až pět milionů vlasových váčků. Tento počet je dán geneticky, už při narození je tedy jasné, jak na tom s ochlupením dotyčný bude. V průměru roste vlas či chlup od dvou do pěti let ve třech fázích a poté vypadne. Rozdíly mezi pohlavími tu ale jsou. Muži jsou více ochlupení a jejich chlupy na nohách či vousy v obličeji jsou silnější. Pokud jde o porost na hlavě, s přibývajícím věkem naopak vlasy mužům řídnou. To vše je dáno hladinou mužského pohlavního hormonu testosteronu. Dále si můžeme všimnout, že například starší lidé mají v některých oblastech delší chlupy, u mužů je to například v obočí, nose či uších, u žen pak třeba na bradě či jinde v obličeji. To je opět dáno působením hormonů, které mohou za to, že chlupy se méně často obnovují a zůstávají déle ve fázi růstu. Dalším faktorem je míra prokrvení pokožky, kdy na více prokrvených místech nebo u lidí s rychlejším metabolismem mohou chloupky růst rychleji. Ti, kteří mají méně husté vlasy a světlejší pokožku, mají zpravidla i méně chloupků, které díky světlejší barvě nejsou tak viditelné. To je dáno počtem vlasových váčků a také hladinou melaninu – hnědého pigmentu v kůži, jež zodpovídá za zbarvení ochlupení.
Kdy jde o signál nemoci a jak chloupky efektivně a bezpečně odstranit se dočtete v tištěném APŽ číslo 24.