Záněty močových cest - Nejde jen o mokré plavky!

V létě trápí záněty močových cest mnoho žen, ale z obliga nejsou ani muži. Je tomu tak z mnoha důvodů, a ne vždy jde jen o pobyt v mokrých plavkách nebo zadržování moči na dlouhých cestách. Na vině může být i nedodržení pitného režimu nebo hygieny během cestování. To vše může nastartovat nepříjemnosti, které se mohou opakovaně vracet. Neléčené záněty močových cest mohou navíc vyústit i v onemocnění ledvin.
Pomoc z přírody
* Lichořeřišnice větší
Lze ji užívat preventivně ve formě tinktury nebo čaje, kdy podporuje vyplavení nežádoucích bakterií z močových cest.
* Zlatobýl obecný
Je běžně k dostání ve formě čajů a podporuje správnou funkci ledvin.
* Kopřiva dvoudomá
Podporuje zdraví prostaty i správnou funkci močového měchýře, zdraví cév a vylučování přebytečné vody z organismu.
* Brusinky
Brání patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře. Lze je užívat čerstvé, sušené, v čaji anebo formou doplňků stravy.
* Maliny a černý rybíz
Mají podobné účinky jako brusinky a podporují vylučování přebytečné vody z organismu.
* Tykev obecná
Semena obsahují množství zinku a draslíku, které podporují normální funkci prostaty a močového měchýře.
Kdy je nutná léčba
Jestliže se objeví příznaky infekce, je na místě navštívit urologa, který vyšetří močové cesty ultrazvukem a současně také moč. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik. Léčba antibiotiky trvá obvykle 3 až 5 dní, ale může být i delší. Při léčbě je důležité hodně pít a zůstat v teple a klidu. Při užívání antibiotik je třeba se vyvarovat pobytu na přímém slunci. Neléčený zánět močových cest totiž může vyústit až v zánět ledvin (pyelonefritidu), jehož řešení je pak mnohem delší a náročnější. V takovém případě je někdy zapotřebí i hospitalizace a aplikace léků injekční formou.
Když se potíže vracejí…
Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně i vícekrát do roka, lze hovořit o chronické formě. V takovém případě se obvykle doplňuje i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice. Může být indikováno vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopie, tedy endoskopické vyšetření močového měchýře. V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT. Pátrání po příčinách zánětu u mužů i doporučení pro jejich prevenci si vyžaduje odlišný přístup než u žen. „Příčina zánětů u mužů je většinou z důvodů zvětšené prostaty, případně jiných obstrukcí, proto nemohou být obecná doporučení jako u žen. V případě mladší generace musíme vyloučit sexuálně přenosné onemocnění, nejčastěji chlamydie, kapavku a další,“ upozorňuje MUDr. Purmová a dodává: „Léčba infekce močových cest u mužů patří do rukou lékaře. Volně prodejné preparáty bych nedoporučovala bez toho, aby je nejdříve indikoval lékař.“
Celý článek čtěte v tištěném APŽ číslo 23.