Sladký život bez problémů... Je med lepší sladidlo než cukr?
Víte, čím si osladit život? Už naše babičky věděly, že když nás škrábe v krku, ideálním pomocníkem je med, kterým čaj nejen osladíme, ale dodáme tělu i vitamíny. Naopak o bílém cukru se v posledních letech mluví jako o »bílém jedu« nebo »sladkém zabijákovi«. Jenže nic není tak černobílé a jednoznačné, jak se může zdát. Důležité je dle odborníků řídit se starým známým heslem, že všeho je potřeba s mírou. Med a cukr mají totiž velmi podobné složení. Med má sice další skvělé a nezaměnitelné vlastnosti, ale ani s ním se to dle odborníků nemá přehánět.
Je med lepší?
Pokud už tedy sladit, nejvíce přínosů má med a kokosový cukr. Ale i v tomto případě je důležité množství, které konzumujeme. „Cukr se skládá z glukózy a fruktózy a z nich je tvořená sacharóza. Med má podobné složení, obsahuje ale více fruktózy. Má však jedinečné chuťové vlastnosti, které mu nejde upřít. Navíc působí léčivě povrchově. Takže když má člověk kašel a udělá si čaj s medem, tak med dokáže opravdu zklidnit. Jestli upeču bábovku s medem nebo cukrem, tak se může zdát, že je to kaloricky jedno. Ale ta s medem bude určitě výrazně lepší chuti a medu použijeme menší množství než cukru. A v tom je obrovská výhoda. Vždycky by se měl člověk totiž snažit snižovat hladinu sladidla, které používá,“ vysvětlila výživová poradkyně. Výhodou medu, mimo jeho blahodárných účinků na zdraví, je tedy to, že ho při slazení není potřeba tolik jako cukru. „Med může být velmi užitečným pomocníkem při hubnutí, jelikož na rozdíl od rafinovaného cukru, který je zdrojem prázdných kalorií, obsahuje užitečné vitamíny, antioxidanty, minerály, bílkoviny a vlákninu,“ vysvětlil medový sommeliér Milan Špaček ze společnosti Medokomerc. Med má jedinečnou chuť a obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, jako jsou bílkoviny, glycidy, fosfor, draslík, sodík nebo třeba chrom. Už na začátku minulého století lékaři prokázali, že působí jako přírodní antibiotikum a posiluje celý lidský organismus. Nezatočí jenom s nachlazením nebo zácpou, ale pomůže také při hojení ran, popálenin, žaludečních a dvanácterníkových vředů. Navíc pomáhá při oslabení srdečního svalu, rozšiřuje cévy a snižuje vysoký krevní tlak. „Na nachlazení je velmi vhodný lipový med, který obsahuje silice podporující vykašlávání, a napomáhají lepšímu dýchání. Naopak lesní medy s vysokým obsahem minerálních látek jsou naopak vhodné k posílení paměti,“ říká Milan Špaček z firmy Medokomerc.
Důležitá je kvalita
Každý med má svou jedinečnou vůni, chuť a obsahuje jiné výživné látky. Ať už dáte přednost květovému, lesnímu nebo třeba lipovému medu, při jeho výběru je důležité se zaměřit především na kvalitu. „Veškeré námi nakupované medy jsou kontrolovány při nákupu. Další kontrola probíhá během výrobního procesu a nakonec kontrolujeme hotové výrobní šarže. První a poslední kontrola probíhá v zahraničních laboratořích, kde med kontrolujeme na nulový obsah antibiotik, cizích cukrů a cizích enzymů, které se mohou v medu objevit z přikrmování včelstev,“ vysvětlil Milan Špaček. Mýtem je také to, že med, který nezcukernatí, je nekvalitní nebo že med v horkém čaji »zabijeme«. Tepelná námaha je pro med minimální a o kvalitu v horkém čaji se tedy nemusíte bát.
Jak je to s hubnutím?
Ačkoliv se to může zdát zvláštní, ale pokud hubnete, nemusíte se plně vzdát slazení. Vedle medu, který detoxikuje organismus, nastartuje metabolismus a navíc nezvyšuje hladinu glukózy v krvi, můžete sáhnout například po čekankovém nebo javorovém sirupu. Mají sladkou chuť a nižší kalorickou hodnotu. Hodí se do kaší, lívanců, či jiných pokrmů, ale opět záleží na množství. Čím méně, tím lépe. Za vyzkoušení stojí i medový očistný elixír a to především nyní na jaře. Každé ráno si připravte sklenici medové vody a nalačno ji vypijte. Do menší sklenice nalijte převařenou vodu, přidejte do ní 1 lžičku medu a promíchejte. Med se pomalu rozpustí, a vznikne tak nápoj plný detoxikačních, antivirových, antibakteriálních a antimykotických účinků medu. Sladký nektar posílí alkalické prostředí vašeho těla a dodá vám potřebné enzymy a minerály.
Cukr versus med
Cukr
Průmyslově vyráběný
Žádné antioxidanty ani živiny
Plný kalorií
Těžce stravitelný
Vyšší glykemický index
Poškozuje zubní sklovinu
Způsobuje obezitu, cukrovku a jiné nemoci
Med
Přírodní produkt
Plný vitamínů, antioxidantů, minerálních látek
Lehce stravitelný
Posiluje imunitu
Snižuje krevní tlak
Reguluje obsah cholesterolu v krvi
Vhodný k zábalům i masážím
Celý článek a recepty bez cukru najdete v tištěném APŽ číslo 19.