Zdraví jako na houpačce - vliv počasí na psychiku i pohybový aparát...

Už naše babičky říkaly: »Bude pršet, cítím to v kostech.« A obvykle měly pravdu. Počasí často ovlivňuje náš aktuální zdravotní stav, zvláště když je hodně proměnlivé. V poslední době jsme si výkyvy užili víc než dost, brzký nástup jara a teplého počasí vystřídala zima, v posledních dnech se už zase teploty šplhají k letním hodnotám, ale zase fouká ostrý vítr. Pro mnohé z nás to znamená zhoršení zdravotního stavu nebo psychickou nepohodu. Změnami počasí trpí zejména kardiaci, revmatici, pacienti trpící úzkostmi a depresemi či takzvaní meteosenzitivní lidé. Jak se s výkyvy počasí poprat?
Pohybový aparát
Pokud jde o pohybový aparát, změny počasí pociťují hlavně starší lidé, kteří již trpí nějakou formou artrózy, tj. degenerativního onemocnění kloubů, které je s přibývajícím věkem do určité míry normální. U těchto lidí se mohou projevovat bolesti kloubů například, pokud se chystá ochlazení, a obecně v chladném počasí se u nich kloubní potíže zhoršují. Další skupinu mohou tvořit pacienti po úrazech, například zlomeninách kostí, poranění kloubů či vazů, kteří mohou cítit bolest v místech, která byla zraněna, i když už je zranění roky zhojené. Pak jsou tu lidé, kteří trpí například obezitou a jejich pohybový aparát je už tak přetížen, a ti, kteří mají nedostatek pravidelného pohybu. Při pohybu se pohybový aparát prokrví a okysličí a je udržován zdravý a pružný. Svaly, klouby, šlachy i kosti při nedostatku pohybu trpí a ochabují a nemohou správně plnit svou funkci, pohybový aparát rychleji stárne a je méně odolný. S tím může souviset i jeho citlivost na změny počasí, kdy může u některých jedinců docházet i k otokům kloubů. Subjektivně má většina lidí trpících revmatickými obtížemi větší potíže v chladnějším počasí. Například ráno déle trvá, než se ztuhlé klouby rozhýbou a v chladném počasí venku pak klouby rychleji zatuhnou. To je dáno mimo jiné tím, že v chladu se cévy stahují a průtok krve je nižší. Naopak v teplém počasí se u většiny pacientů potíže zmírňují. To ale neplatí u těch, kteří trpí akutním revmatickým zánětem, tam naopak mohou vyšší teploty stav zhoršit.
Psychika
I pro zdravého člověka mohou být teplotní extrémy velmi psychicky zatěžující. Hlavně v případě, kdy jde o změny náhlé a nečekané. Obvykle si každý raději a rychleji zvykne na slunečné dny, kdy jsou příjemnější teploty, než pak na prudké ochlazení a dny bez slunečního svitu. To se projevuje změnami nálad, smutkem, popřípadě letargií. U pacientů, kteří trpí depresemi či úzkostmi, může být tento vliv počasí na psychiku ještě výraznější. Proto by případné zhoršení stavu měli konzultovat se svým lékařem. Citlivost na počasí a jeho změny může růst s věkem, to je dáno řadou chronických onemocnění, která s věkem přicházejí, a přispívat k tomu může i vyčerpání, sociální nejistota, strach z budoucnosti atd.
Jak vyzrát na počasí
Lidé s chronickým onemocněním by měli výkyvy počasí, tedy teplot, vlhkosti vzduchu a atmosférického tlaku brát vážně. Pokud navíc patří mezi takzvané meteosenzitivní jedince, musí své každodenní chování přizpůsobit nejen svému onemocnění, ale i počasí. Vedle konzultace se svým lékařem, který by měl o zvýšeném vlivu počasí na zdraví pacienta vědět, je spolehlivou prevencí komplikací zdravý životní styl. Vedle vyvážené stravy a pitného režimu je to především relaxace a dostatečný spánek a dále pravidelný pohyb přiměřený věku a zdravotnímu stavu.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 19.