Zimní kila do léta do léta shozená...

Léto se blíží a s ním doba šatů a plavek. Většina z nás během zimy trošku nabrala, ať už kvůli hutnějším jídlům a sladkostem během Vánoc a Velikonoc, nebo kvůli nedostatku pohybu. A právě tato kila navíc bychom chtěli (a měli) do prázdnin shodit. Odborníci ovšem opět varují před zaručenými dietami a nejrůznějšími hubnoucími přípravky! Apelují na to, abychom dbali na vyváženou stravu, přidali na pohybu a hlavně ubrali stres. K jejich radám přidáváme i pár chutných receptů…
PITNÝ REŽIM JE ZÁKLAD
Zažité je, že bychom měli přijmout zhruba 2 až 2,5 litrů tekutin denně, což je v zásadě správně. Závisí to ale i na tom, jaké máme tělesné proporce a co děláme, tj. zda sportujeme či vykonáváme fyzickou práci, nebo jen sedíme u počítače. Důležité je i roční období – pokud se během horkého počasí více potíme, je potřeba tekutiny více doplňovat. Příjem tekutin by se měl dle nejnovějších doporučení pohybovat mezi 30 až 40 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Pitný režim je nezbytný i pro metabolismus, a tedy i při hubnutí. Abychom zhubli a byli zdravější, je vhodné řešit pitný režim hlavně v podobě čisté vody a neslazených bylinných či ovocných čajů. Vyhnout bychom se měli alkoholu, slazeným a syceným nápojům. Pokud si ranní start neumíme představit bez kávy, měla by být neslazená a jen s malým množstvím mléka. Pokud je přechod na vodu problém, můžeme si vyrobit tzv. domácí limonádu. Do čisté vody vymačkáme citron, přidáme pár kousků letního ovoce – jahody, maliny, borůvky a dobře promícháme. Pozor ale, ovoce v nápoji má kalorickou hodnotu, proto taková limonáda není vhodná k celodennímu popíjení, ale k jednorázovému zpestření pitného režimu během dne.
VYŠŠÍ PŘÍJEM BÍLKOVIN
„Nejčastějším nedostatkem v jídelníčku je malý příjem bílkovin, a to zejména u žen. Přitom správně nastavený příjem bílkovin je klíčový jak pro hubnutí, tak i pro růst svalové hmoty, regeneraci a další důležité metabolické pochody,“ vysvětluje Tereza Kompánková. Množství bílkovin za den je individuální. Odvíjí se od tělesné konstrukce a je závislé také na potřebách i na tom, čeho chceme dosáhnout – nabírání svalové hmoty, hubnutí, udržení postavy. Většina odborníků doporučuje 1,8 až 2 gramů bílkovin na kilo tělesné váhy za den, ale můžete narazit i na doporučení, podle kterého je dostačující denní příjem kvalitních bílkovin v rozmezí 0,8 až 1,2 gramů bílkovin na kilo tělesné váhy.
DOSTATEK VLÁKNINY
Denní příjem vlákniny by měl být zhruba 30 g denně na dospělého člověka. „Podle průzkumů má většina lidí problém splnit hodnotu denního doporučeného příjmu vlákniny. Našemu trávicímu traktu však dělá dobře, když vlákninu zařazujeme průběžně a pravidelně,“ upozorňuje Kamila Metzová. Zařadit ji do jídelníčku vlákninu nemusí být tak složité. „Skvělým zdrojem jsou ovesné vločky. Kromě kaše je dávejte do polévek, zahustěte s nimi zeleninové placičky, masové karbanátky, připravte z nich na výlet sladké energetické kuličky, vhoďte hrstičku do smoothie,“ doporučuje specialistka a dodává, že vhodné je zařadit zeleninu ke každému jídlu, a to například i jako doplněk snídaně či svačiny. Do jídelníčku zařaďte i luštěniny. „Třeba i nenápadně. Z červené čočky vytvořte mazadlo do tortilly, do maminčiny bramboračky vhoďte 2 hrsti uvařené cizrny, část mletého masa v gulášovce nahraďte máslovými fazolemi, nebo třeba vyzkoušejte fazolové brownies, ve kterých fazole neodhalí ani mlsné jazýčky,“ radí Kamila Metzová. Pokud máte stále problém dosáhnout ideálního příjmu vlákniny pomocí základních potravin, jsou na trhu produkty, které pomohou. „Z těch známých je to například Psyllium, jablečná vláknina, které ne každému vyhovují. Hitem poslední doby je konopná vláknina, která obsahuje 100% bio mletá konopná semínka. Ta jsou zdrojem nejen nerozpustné vlákniny, ale i bohatým zdrojem železa, hořčíku a fosforu. Za zmínku stojí také produkt Omega Mix Iswari s namletým lněným a chia semínkem. Kromě vysokého obsahu vlákniny do těla dostanete i nenasycené omega 3 mastné kyseliny,“ shrnuje odbornice.
NE ŠPATNÝM RADÁM
V současnosti se internet jen hemží radami, jak zaručeně zhubnout do léta, jak nastartovat metabolismus, jak být zdravý a tak dále. Některé jsou zajímavé a opravdu za nimi stojí odborníci, stejně tak ale můžeme narazit na články, které jsou zavádějící, nepravdivé či dokonce lživé. „Pokud vám někde budou tvrdit, že cvičením jednoho konkrétního cviku vám během týdne vyskáčou břišní cihličky, nebo že nějakou dietou zhubnete za tři dny do plavek, zbystřete. Nic takového nefunguje! Štíhlejší a zdravější postavu můžete získat pouze celkovou a dlouhodobou změnou životního stylu. Chce to čas, trpělivost a vytrvalost,“ říká na závěr trenérka Kompánková.
Celý článek a zdravé recepty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.