Do léta do formy! Nejen do plavek...

Léto se blíží a s ním doba šatů a plavek. Většina z nás během zimy trošku nabrala, ať už kvůli hutnějším jídlům a sladkostem během Vánoc a Velikonoc, nebo kvůli nedostatku pohybu. A právě tato kila navíc bychom chtěli (a měli) do prázdnin shodit. Odborníci ovšem opět varují před zaručenými dietami a nejrůznějšími hubnoucími přípravky! Apelují na to, abychom dbali na vyváženou stravu, přidali na pohybu a hlavně ubrali stres. K jejich radám přidáváme i pár chutných receptů…
JAK ZAČÍT
1. Reálné cíle
Stanovme si dílčí cíle, které postupně budeme plnit a navyšovat je. Například nejprve se začneme stravovat pravidelně a zkusíme se zamyslet nad tím, co jíme. „Ze začátku je efektivní psát si do deníku nebo telefonu všechno, co během jednoho týdne sníte a vypijete. Jakmile to uvidíte sepsané černé na bílém, bude se vám s tím lépe pracovat,“ radí Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours.
2. Nepřepálit začátek
To platí zejména, pokud jde o pohyb. Není potřeba hned začít běhat nebo zvedat těžké váhy ve fitku. Pokud nejsme na pohyb zvyklí, mohlo by to vést ke zranění a následné ztrátě motivace. Nejlepší je začít s chůzí a postupně zrychlovat či prodlužovat vzdálenost, pak přidat posilování a další aktivity. „Vyberte konkrétní dny s pevným časem, kdy půjdete na trénink, i kdyby byl hrozil konec světa. Myslete na to, že základem úspěchu je nejen to, aby vás sport bavil, ale také vaše vytrvalost a konzistentnost,“ doporučuje trenérka.
3. Pravidelnost
Ta je klíčem k úspěchu. Pokud jde o jídelníček, měli bychom jíst v přibližně stejnou dobu, tj. snídat, obědvat, večeřet i svačit. Hýbat bychom se měli ideálně denně, tj. zařadit alespoň 30 minut chůze, alespoň třikrát týdně přidat další aktivitu.
4. Říct si o pomoc
Pokud si nevíme rady, není ostuda vyhledat odborníka, např. výživového terapeuta, osobního trenéra či kouče nebo psychologa, kteří poradí a navedou nás správným směrem v dané oblasti. „V první řadě vymažme z hlavy slovo dieta. Už to v nás evokuje něco, co je potřeba vydržet a nebude to příjemné. Velkou roli hraje psychika, proto je potřeba hned na začátku začít se změnou životosprávy správně,“ upozorňuje odbornice na výživu a biochemička, RNDr. Michaela Bebová (www.biochemicka.cz).
POZOR NA MÝTY
1. Ovoce nesmím kvůli cukrům
Při některých typech jídelníčků se dokonce zcela vypouští ovoce. V rámci dlouhodobě udržitelného zdravého stravování je ale více než vhodné ovoce zařadit, i když obsahuje cukry, zejména fruktózu. Pozor bychom měli dávat na množství a na dobu, kdy ho jíme. Nejvhodnější je zařadit ho k dopolední svačině či jako součást snídaně. To si můžeme být jisti, že přijaté cukry během dne spálíme. Poslední porce ovoce je vhodná nejpozději cca šest hodin před spaním. Zrádné může být hroznové víno, které obsahuje takové množství cukru, že zvýší hladinu krevního cukru více než například čokoláda. Opatrní bychom měli být i v případě různých ovocných nápojů či smoothie. „Když budete ovoce odšťavňovat, vznikne sice lahodná šťáva, zároveň ale i nápoj s velkým obsahem cukru. Sníst 2 jablka, 2 pomeranče, citron a hrst hroznového vína by se vám najednou asi nechtělo. Ve freshi to máte ale za minutu v sobě. Cukru spousta a vláknina nikde,“ shrnuje Ing. Kamila Metzová, specialistka na zdravé stravování a ambasadorka značek Iswari, Labeta a Druid.
2. Nízkokalorické potraviny mohu jíst neomezeně
Pozor bychom si měli dát i na tzv. nízkokalorické potraviny. Že je někde snížený obsah tuku, cukru nebo je výrobek bez lepku, to ještě nemusí znamenat, že jde o zdravou a dietní věc, které můžeme snít velké množství, aniž bychom přibrali. Sice mají nižší množství kalorií, ale mnohem dříve po nich dostaneme hlad. Často také obsahují větší množství škrobu nebo konzervantů, které zdraví zrovna neprospějí.
3. Celozrnné pečivo znamená dietní
Celozrnné a bílé pečivo je na tom vesměs podobně, pokud jde o kalorický příjem. Celozrnné obsahuje více vlákniny, a proto zasytí na delší dobu a také prospěje trávení. Pokud jde o různé müsli nebo proteinové tyčinky, je jejich kalorická hodnota poměrně vysoká, ale výhoda je v tom, že zasytí na delší dobu a dodají tělu vitaminy a minerály. Pokud už vás honí mlsná, je müsli tyčinka rozhodně lepší varianta než sušenka.
Co ještě udělat, abychom byli zdravější i štíhlejší čtěte v tištěném APŽ číslo 20.