ZAPOMENUTÉ NEMOCI - Nejen černý kašel...

Tyto nemoci ještě před několika desítkami let zabíjely. Pak se je ale díky očkování u nás podařilo téměř vymýtit, a my se domnívali, že už se s nimi nikdy nesetkáme. Vlastně jsme na ně zapomněli! Bohužel s vyšším přílivem cizinců v posledních letech a v souvislosti s cestováním do exotických zemí, kde se proti těmto chorobám mnohdy neočkuje, se s nimi opět setkáváme více a některé z nich se poměrně rychle šíří. Nejvíce se v posledních týdnech mluví o černém kašli, častěji se ale objevují i další potíže. Kterých nemocí se máme obávat a jak se jim včas bránit?
Žádnou paniku
Pokud alespoň občas sledujete zprávy, určitě jste zaznamenali informace o poměrně vysokém výskytu černého kašle, či o narůstajícím počtu případů tuberkulózy. Zatím však není třeba se znepokojovat nebo volat po plošném přeočkování všech obyvatel ČR. „Tato onemocnění mohou představovat riziko pro starší a polymorbidní nemocné (lidé, kteří trpí najednou více onemocněními – pozn. red.), kteří mají nižší imunitu. V těchto případech může být na místě zvážit přeočkování například proti černému kašli. Nejlepší ovšem je posilovat svou přirozenou obranyschopnost, což znamená pohyb, zdravá strava, dostatek spánku a odpočinku a nenervovat se,“ shrnuje situaci doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.
Černý kašel
O co jde: Původcem tohoto vysoce infekčního onemocnění je bakterie Bordetella pertusis. Přenáší se nejčastěji kapénkovou infekcí. Inkubační doba od nákazy do prvních příznaků bývá 6 až 21 dní. Nebezpečný je pro seniory, novorozence a kojence a pro pacienty s astmatem nebo chronickou obstrukční nemocí plic (CHOPN), kteří jsou k němu náchylnější vzhledem k poškození sliznic. Tyto skupiny může nemoc ohrozit na životě. Pacienti neumírají na samotný kašel, ale na sekundární komplikace, jako jsou silný zápal plic a plicní hypertenze. Onemocnět může i běžná zdravá populace, pro tu nemoc není životu nebezpečná.
Jak se projevuje: Není vždy jednoduché ho poznat, protože se může projevit jen dlouhotrvajícím pokašláváním, které si lidé pletou s běžným nachlazením. Obvykle ale jde o silný dávivý kašel, který může znít jako kokrhání. Vždy ho provází vysoké horečky, někdy nemocný vykašlává hlen. Často je nemoc spojena se zvracením, úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Kvůli urputnému kašli může dojít i ke zlomeninám žeber, vzniku kýly či pomočování. Chorobu mohou doprovázet vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu či centrálního nervového systému, na které mohou pacienti zemřít.
Čím se bránit: Ochranou je očkování. U nás se proti černému kašli povinně očkuje jen v dětském věku. V rámci tzv. hexavakcíny dostávají očkování kojenci a batolata, poté se přeočkovávají předškoláci a od roku 2009 i děti v 10 až 11 letech. Očkování však neposkytuje dlouhodobou ochranu, stejně jako prodělání nemoci. Chráněný je ten, kdo se nechává přeočkovat pravidelně. „Dostupnost vakcín je v současnosti nárazová. Podle mých informací jsou vakcíny dostupné, ale lokálně může docházet k výpadkům. Co se týče očkování u dospělých, zatím neexistuje doporučení, které by říkalo, že některé specifické skupiny pacientů nebo obyvatel by se měly nechat přeočkovat. Všeobecně je třeba si uvědomit, že černý kašel jako takový, byť ten název zní hrozně, je způsoben bakteriemi, které reagují poměrně dobře na klasická antibiotika. Černý kašel je nebezpečný spíše pro malé děti, které nejsou očkovány, nebo pro starší a nemocné pacienty,“ upozorňuje MUDr. Sova.
Jak se léčí: Že jde o černý kašel, potvrdí výtěr z nosu či krku nebo vyšetření krve. Nemoc se pak léčí antibiotiky i několik týdnů. Pokud se začnou podávat hned na začátku nemoci, utlumí kašel a zabrání komplikacím. Když se antibiotika podají později, kašel již netlumí, ale brání dalším potížím.
Další nemoci jako tuberkulóza, záškrt, žloutenku či dětskou obrnu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.