Za 6 týdnů ve formě! Co ještě udělat?

Do letních prázdnin zbývá přesně šest týdnů! Ideální čas na radikální hubnutí je už sice pryč, ale dát svoje tělo do formy ještě určitě můžeme. Nejde přece o to mít postavu jako modelky, podstatné je cítit se dobře a být spokojené. Naši odborníci poradí, jak do prázdnin shodit pár přebytečných kil, zpevnit figuru a také podpořit své zdraví, které je stejně nejdůležitější.
Pět hodin pauza
O rozestupech mezi jídly se toho popsalo už hodně. Řada lidí dnes dodržuje i třeba kratší, dvanáctihodinové půsty a mluví o jejich pozitivních vlivech. Jedno je však jisté, mezi chody je důležité dělat pauzy. Dopřejme si proto raději tři kvalitní jídla denně, poctivou snídani plnou zeleniny a bílkovin, oběd a lehčí večeři a zkusme dodržet pětihodinovou pauzu. Během takové přestávky po jídle totiž klesá hladina inzulínu tak, že je možné docílit efektivní spalování tuků. Navíc neustále zvýšená hladinu inzulínu brání produkci řady hormonů, což vůbec není zdravé. Tyto hormony totiž tělo chrání před záněty a před stárnutím.
Dostatek vody
Méně vody v těle neznamená jen menší číslo na váze, ale hlavně i vnější efekt je příznivější. Nejvíce vody z těla ven vyženeme paradoxně tím, že budeme dostatečně pít. Dva až tři litry vody denně je ideální množství. Díky tomu se z těla vyplaví spousta odpadních látek, které mimo jiné brání i ve shazování kilogramů. Zároveň budeme fit, tělo nebude mít potřebovat vodu zadržovat, protože jí bude mít dostatek. Skvělý je kopřivový nebo zelený čaj. Oba odvodňují, detoxikují a podporují produkci hormonů důležitých pro spalování tuků. Zelený čaj je navíc velkým pomocníkem při zrychlení metabolismu.
Alkohol má stopku
Při hubnutí musí jít alkohol stranou. Vzdát se musíme i pověstné dvojky bílého vína, o níž někteří tvrdí, že pomáhá spalování. Mysleme na to, že sklenička suchého bílého vína obsahuje kolem 150 kcal a červeného až 170 kcal, tedy jde o zbytečné kalorie navíc. Alkohol navíc přispívá k již zmiňovanému zadržování přebytečné vody v organismu. Naopak nemusíme vynechat oblíbenou černou kávu. Kofein má totiž v hubnutí velký přínos. Sám si sice s tukem neporadí, ale pomáhá metabolismus udržovat v chodu. „To je velmi důležité při neukládání a odbourávání lipidů. Stimulační účinek kofeinu lze také využít při sportovní aktivitě,“ říká znalkyně kávy Monika Matúšová z pražírny Zlaté zrnko. Jedna poctivá káva, samozřejmě bez mléka či smetany a cukru, před sportovní aktivitou může být jenom přínosem.
Bez pohybu to nejde
K upravenému jídelníčku je nutné přidat efektivní pohyb. Nemusíme však trávit hodiny v posilovně, pokud nás cvičení zrovna nebere. Náročné cvičení by totiž mohlo náš organismus vyčerpat, protože ten nyní dostává méně energie, než jsme zvyklí. A tolik změn by mohlo způsobit jeho šok a žádaný efekt o méně kilo by se nemusel dostavit. Tělo by si náročným tréninkem neodpočinulo, šlo by na dluh a v tomto režimu by nám hubnout rozhodně nedovolilo. Mnohem lepší je hodina rychlé chůze denně, nebo alespoň 3x za týden. „Pro lepší kondici i hubnutí je mnohem důležitější pravidelnost než intenzita pohybu. Stačí krátké procházky každý den, místo auta jít do práce pěšky, a člověk udělá pro zdraví víc, než když si dá jednou za čas do těla,“ říká Iva Bílková. Při sportu bychom pak měli dbát na to, zda se pohybujeme tak, abychom spalovali nežádoucí tuky. Během intenzivní kardio aktivity se člověk zpotí, posiluje srdce a zvyšuje kapacitu plic, ale tělo využívá hlavně cukry. Tukových zásob se téměř nedotkne. Ty se naopak spalují při pomalejší, ale delší pohybové aktivitě. „V celku je zásadní, aby člověk dělal to, co ho baví. Základ úspěchu je v pohybu jako takovém. Procházka se psem, běh v parku, na kolo s rodinou. Je potřeba si najít něco, co člověka baví a bude se pak tomu věnovat rád a pravidelně. Tělo se začne postupně měnit a člověk bude s radostí dosahovat změn,“ říká trenérka Martina Marková. Za šest týdnů můžeme určité partie i trošku zpevnit. Opět tady platí, že postačí cviky s vlastní váhou, které jsou nejúčinnější. Můžeme tedy dle možností, s ohledem na náš věk a zdravotní stav zařadit třeba prkno, výpady, dřepy nebo kliky. Opět platí, že nic se nemá přehánět. „Pokud chcete začít sportovat, nehledě na věk či předešlé zkušenosti, je potřeba začít postupně. S nikým se neporovnávejte, jen sami se sebou. Vaše tělo rovná se vaše možnosti a ty se rovnají vašim cílům. Postačí alespoň jedna hodina dvakrát týdně a výsledky se dostaví,“ dodává trenérka.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.