Využití homeopatie v lékařské praxi

Na homeopatii se názory různí, a to jak mezi laickou, tak odbornou veřejností. Každopádně se v posledních letech zájem o homeopatické léčivé přípravky zvyšuje mezi pacienty i lékaři, a to zejména proto, že se jedná o čistě přírodní léčiva. Nejen čeští pacienti využívají kromě klasické medicíny řadu dalších postupů. Volí akupunkturu, tradiční čínskou medicínu a také právě homeopatii. Ta má v českém zdravotnictví pevné místo. V čem může pomoci, pro koho se hodí a s jakými zdravotními problémy zatočí? Nechte si poradit od odborníků…
* Při alergiích
Alergie je přehnanou nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, které jsou v našem prostředí běžné a na které zdraví jedinci nereagují. Z pohledu homeopatie je sled procesů v těle, které se spustí při kontaktu s alergenem, neadekvátní reakcí. Tělo se neumí s něčím vyrovnat, a aby toho bylo schopno, je potřeba se na alergii podívat z komplexního pohledu. Nejde tedy jen o to zjistit, na co je pacient alergický, ale také co mohlo být tím spouštěcím momentem. Často jde o stres, léčbu antibiotiky, nerovnováhu střevní mikroflóry a podobně.
Na potlačení alergické reakce vyvolané působením histaminu se obvykle používají antihistaminika, tj. látky blokující histamin. V podstatě jde o jakýkoliv prášek proti alergii, který je buď volně prodejný, nebo na lékařský předpis. V homeopatii se používá tzv. Poumon histamine, který v těle pomáhá udržovat normální hladinu histaminu. Konkrétně toto homeopatikum je vázáno na lékařský předpis a v době pylové sezóny se užívá zpravidla 1- 2x denně podle doporučení homeopata. Jako prevenci alergických potíží lze užívat konstituční homeopatika, která doporučí homeopat pacientovi na míru. Ta se užívají dlouhodobě, alespoň půl roku, aby byl zaznamenán účinek. Kromě alergických potíží jsou schopna pokrýt i další zdravotní problémy konkrétního člověka.
Za mnoha alergiemi např. na potraviny stojí podle homeopatů i nerovnováha střevní mikroflóry. Proto mohou být homeopatické přípravky ze střevních kultur jednou z možností jejich léčby i prevence.
* Na podporu imunity
Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám, které do něj chtějí proniknout z vnějšího prostředí, anebo se do něj už dostaly. V praxi jde nejčastěji o viry, bakterie a plísně. Reakcí na přítomnost antigenů je tzv. imunitní odpověď. Kromě zdravého životního stylu můžeme imunitu podpořit i homeopatickými přípravky.
Oscillococcinum: Je to léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Je vhodné ho užívat i jako prevenci v období zvýšeného výskytu respiračních infekcí. Podle doporučení lze užívat 1 tubu 1x týdně. Dá se brát, i když na nás takzvaně něco leze, a to obvykle 1 tubu 3x denně po dobu 1 až 3 dnů.
Echinacea angustifolia (třapatka nachová): Hodí se jako prevence i jako součást léčby akutního nachlazení. K dostání je v ředění 5 C nebo 9 C a bere se 2x denně 5 granulí.
Silicea: Je vhodná pro podporu imunity, hodí se i pro děti. Podává se v ředění 15 C, 5 granulí 3x týdně.
Ferrum phosphoricum: Má protizánětlivý účinek a imunostimulační efekt. Pro podporu obranyschopnosti se podává v ředění 5 C 3x denně 5 granulí. Užívá se i v počátečním stadiu nachlazení.
* Léčba zánětů
Akutní: Akutní zánět se obvykle projevuje zarudnutím postižené části, otokem či ztvrdnutím postižených tkání. Postižené místo může být horké, citlivé a bolestivé. Někdy se objevuje horečka či pocení. Pokud se rozhodnete zkusit v počáteční fázi léčbu homeopatiky, je potřeba nasadit je co nejdříve. Přesto raději použití přípravku konzulujte s odborníkem, zvlášť pokud trpíte dalším chronickým či autoimunitním onemocněním. Při akutním zánětu se většinou doporučuje Aconitum napellus 30CH z kořene rostliny oměje šalamounku, někdy i v kombinaci s přípravkem Belladonna 9CH.
Chronické: Trápí pacienta měsíce roky a mají tendenci se vracet navzdory léčbě. Období výskytu se mohou střídat s obdobími klidu. Vedle klasických léků a úpravy životosprávy, mohou pomoci homeopatika. Ta podle homeopatů zánět nepotlačují, ale léčí. Správně zvolený preparát aktivuje imunitní systém a přirozené léčebné procesy v organismu. Základním homeopatikem pro léčbu zánětů je vícesložkový přípravek Traumeel. Toto směsné homeopatikum obsahuje výtažek z heřmánku, rulíku, dále obsahuje Aconitum, a Mercurius solubilis. K dostání je ve formě tablet nebo masti. Použití je vhodné např. při zánětu žil, kloubů, začínajících infekčních onemocněních, nachlazení, bolesti v krku, bolesti hlavy a také na podporu hojení.
Celý článek o homeopatii najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 19.