Kosti, klouby, svaly a šlachy potřebují pravidelnou péči, v každém období života!
Pohybový aparát jsou všechny části našeho těla, které nám umožňují se hýbat. Obvykle jeho fungování bereme jako samozřejmost až do doby, než nás začnou trápit bolesti nebo snížená pohyblivost. Tehdy se začíná většina z nás zajímat, co dělat, aby nás netrápila záda nebo klouby, často bolesti zaháníme prášky a neřešíme podstatu problému. Je to přitom poměrně snadné, a to pečovat o svůj pohybový aparát v každém věku a dopřát mu to, co potřebuje. Jak se tedy vyhnout problémům a bolestem? Poradí lékaři a fyzioterapeuti z kliniky Barna Medical, která se zabývá komplexní péčí o pohybový aparát.
MEZI 40 A 50 LETY
Nejčastější problémy
* Úbytek svalové hmoty: Je to součást procesu stárnutí, ale dá se jí významně pomoci, a to právě pravidelným pohybem a tréninkem všech svalových skupin.
* Bolesti krční a bederní páteře: Objevují se v souvislosti se sedavým způsobem života, zvlášť pokud ho nekompenzujeme vhodným pohybem a máme ochlablé svaly mezi lopatkami, respektive ve spodní části břicha.
* Mimokloubní revmatické obtíže: Objevují se zejména u sportovců a manuálně pracujících lidí, kteří jednostranně zatěžují určitou část těla. Dalším problémem bývají nervové útlaky, kde je příčinou stlačení nervu v kanálku na určitých místech. Řadíme sem například syndrom karpálního tunelu a ulnárního tunelu v oblasti zápěstí a ruky, kde se vyskytují záněty šlach. V místě kyčelního kloubu se vyskytuje bolest vycházející ze zánětu šlachových váčků, zvláště u sportovců se vyskytuje tzv. bolestivé tříslo. V oblasti kolena se také často vyskytují záněty šlachových váčků, hlavně v oblasti čéšky, může docházet i k dráždění obalů Achillovy šlachy, častá je pak bolestivá pata a ploska nohy.
Jak je řešit
Vhodný pohyb: „S každou dekádou stárnutí se lidské tělo mění, snižuje se produkce hormonů a jejich účinnost na fungování organismu. Je nutné podřídit sportovní výkon i přípravu na něj, svým možnostem a historii pohybové aktivity. Na našem specializovaném pracovišti poskytujeme detailní sportovní prohlídku, kde kontrolujeme současně s krevními testy všechny důležité parametry, abychom eliminovali případné problémy jak u dětí, vrcholových sportovců, čtyřicátníků i starších sportovců,“ říká zkušený fyzioterapeut. Kdo nikdy nesportoval, měl by začít s chůzí. Ta je důležitá jako aerobní složka pohybových aktivit. Lze pak postupně prodlužovat trasu, rychlost chůze, případně zkusit nordic walking, o jehož benefitech jsme podrobněji psali v čísle 17. Vhodné je také plavání. Obecně ale platí, že je potřeba zařadit více tzv. silového tréninku, tj. posilování všech svalových skupin, právě proto, abychom úbytek svalové hmoty zpomalili. Pokud budeme mít pevné svaly, vyhneme se bolestem zad i kloubů. Nejde o to zvedat v posilovně těžké váhy, je lepší využít lehčí činky, různě silné posilovací gumy či posilovat vahou vlastního těla, zejména pak střed těla. Na to jsou vhodné např. cviky z pilates či jógy, nebo tzv. prkno.
Strava: Zamysleme se nad tím, co běžně jíme. Určitě najdeme několik potravin, které jsou nejvíce kalorické a zároveň našemu tělu nedávají důležité živiny. Omezit je potřeba především přidané cukry, tj. sladké pečivo, zákusky atd. zařadit do jídelníčku více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, které zasytí, a navíc obsahují větší množství vlákniny. Vhodné je vyměnit ztužené tuky za kvalitní a méně solit. V jídle je také důležitá pravidelnost a umírněná velikost porcí.
Regenerace: V tomto věkovém období se mohou objevit poruchy spánku, které obvykle způsobuje nadměrný stres. Obojí je však pro naše zdraví škodlivé. Je tedy potřeba zvolnit a dopřát si odpočinek. Na ten je potřeba myslet i v souvislosti se sportem, s nímž by se to na druhou stranu nemělo ani přehánět. „Regeneraci je potřeba brát jako neoddělitelnou součást každé aktivity. Jde o přirozený spontánní proces, kdy se tělo vyrovnává s vykonanou zátěží. Správná regenerace napomáhá zlepšování fyzické zdatnosti při sportovním výkonu, který nás následně stojí méně úsilí. Vhodné je mít vymezený svůj čas pro sebe, kdy se plně můžete regeneraci věnovat. Doporučuji strečink, manuální lymfodrenáže, kompenzační cvičení, saunování, vířivou vanu, podvodní masáž, kryokomoru, jógu a pilates. Výčet možných regeneračních prostředků je velmi pestrý a každý si najde pro něj vyhovující formu,“ doporučuje Bc Strnad z kliniky Barna Medical s tím, že bychom neměli nikdy ignorovat dlouhodobé bolesti a navštívit odborníka.
MEZI 50 A 60 LETY
Nejčastější problémy
* Artróza: Jde o nezánětlivý degenerativní proces, který zasahuje především velké klouby (ramena, kolena, kyčle), ale také páteř. Jedná se o postupné opotřebování chrupavky, které postihuje většinou osoby nad 50 let. Chrupavka ztrácí svou pružnost, pevnost, ztenčuje se a vznikají v ní trhliny. Její povrch již není hladký a při pohybu tak vzniká větší tření. „Klidová bolest kloubů se po 50. roce života může objevit, avšak i zde by měla být nejčastěji v návaznosti na fyzickou aktivitu. Klidovou bolest, bolest omezující pohyb je vždy nutno řešit s odborníkem. Zde je nutné ultrazvukové vyšetření i rentgenové vyšetření, které je standardním vyšetřením na naší klinice,“ říká fyzioterapeut Petr Strnad. Artróza umí zásadně omezit pohyb, zhoršit kvalitu života a může vést až k invaliditě. Vzniká z valné části špatným držením těla, nedostatkem pohybu a dlouhodobým přetěžováním kloubů. U žen bývá navíc toto období spojeno s menopauzou.
Jak je řešit
Vhodný pohyb: Je takový, který tělo nepřetěžuje a zvládneme ho dělat pravidelně, alespoň 3x týdně po dobu minimálně 30 minut. Pomůže předcházet osteoporóze a dalším onemocněním, jako např. vysokému tlaku a také zlepšuje náladu. Doporučují se obdobné pohybové aktivity jako po čtyřicítce.
Strava: S přibývajícím věkem spaluje tělo méně kalorií, a to vše vede k přibývání na váze. V této fázi by nejen ženy měly dbát na nízkosacharidovou stravu a místo toho jíst více bílkovin. Pozor na sladkosti a výrobky z bílé mouky. Měli bychom tělu také dodávat kolagen. „Kolagen je nerozpustná bílkovina, která se vyskytuje převážně ve vazivech, chrupavkách a kloubech. Až do dvaceti let ho máme v těle tak akorát, proto máme vypnutou kůži na tvářích, netřepí se nám vlasy, nelámou nehty a nebolí nás klouby. Postupně ale přirozená výroba kolagenu v lidském těle klesá a je potřeba se po něm poohlížet jinde. Tělo ho může získat stravou nebo doplňky stravy. Na naší klinice doporučujeme injekční aplikace kolagenových preparátů té nejvyšší kvality, v kombinaci s aplikací krevní plazmy, preparáty s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové, pro zastavení progrese artrózy. To vše je běžná součást našeho komplexního přístupu,“ vysvětluje Petr Strnad.
Regenerace: V tomto věku platí, že na regeneraci a strečink je potřeba delší čas.
Více o péči o pohybový aparát v pozdějším věku najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.
O klinice Barna Medical, která se zabývá komplexní péčí o pohybový aparát najdete více informací na webu: www.barnamedical.cz
ZAPOJTE SE TAKÉ DO NAŠÍ ČTENÁŘSKÉ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ TRUHLÍK 2023! PODROBNOSTI NA: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-napadnik/204074/nejhezci-truhlik-2023-zapojte-se-do-ctenarske-souteze.html