Ořechy nejsou jen mlsání!
Patří do zvláštní skupiny ovoce, případně některé mezi peckovice či dokonce luštěniny, a jejich významný obsah nutričních látek z nich dělá velmi komplexní potravinu, kterou bychom měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Ořechy, jak se jim všeobecně říká, představují vynikající zásobárnu energie, růstových látek, vitaminů i minerálních látek. Čím jsou pro naše tělo prospěšné a proč je můžeme konzumovat klidně každý den?
Spousta druhů
Vlašské
Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná. Obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které účinně podporují funkci mozku. Zároveň se vyznačují vysokou koncentrací omega-6 mastných kyselin, manganu, zinku, mědi i vitaminů B a E, který představuje silný antioxidant likvidující volné radikály a pomáhající játrům odbourávat škodliviny z těla. Vlašské ořechy obsahují také spánkový hormon melatonin a jejich nízký obsah sacharidů ocení diabetici. Své nezastupitelné místo mají jak v české, tak středomořské kuchyni. Používají se do závinů, bábovek, ale i jako doplněk k sýrům, do salátů či snídaňových kaší.
Kešu
Patří k nejoblíbenějším suchým plodům na světě, a i když se jim říká ořechy, ve skutečnosti se jedná o semínka ledvinovníku západního, stromu, který pochází z Brazílie. Ročně se jich zkonzumuje okolo 5 milionů tun a mezi ty nejcennější patří kešu velké a celé označující se značkou WW tj. Whole White. Označení udává, že kešu prošly šetrným zpracováním a přiřazené číslo udává velikost oříšku. V ceně těchto prémiových kešu se promítá nejen ekologické pěstování, šetrná úprava ale i ruční vyloupávání ořechů.
Mandle
Nejde sice o ořechy v pravém slova smyslu, jsou to vlastně jedlá semena, nicméně to jim na oblíbenosti, ať z hlediska chuti nebo variabilnosti použití, neubírá. Snižují tzv. špatný cholesterol i krevní tlak, zpomalují vstřebávání cukrů, mají nízký obsah kalorií a zároveň pomáhají při hubnutí. Mají příznivý vliv na zdraví srdce, kostí, trávení a cukrovku. Žádané jsou také výrobky z nich, jako jsou mouka, olej, krém, rostlinný nápoj či likér, např. Amaretto. „Mandlové krémy či pasty využijete při přípravě řady dezertů, dortů, k dochucení smoothie, kaší i lívanců,“ dodává Petra Vránová z Aliky.
Para ořechy
Jsou zdrojem zejména mědi, fosforu, hořčíku a snadno pokryjí doporučenou denní dávku těchto minerálních látek. Opatrně však s dávkováním, 1 – 3 kusy bohatě postačí. Tyto ořechy mají totiž abnormálně velký obsah antioxidantu selenu, jehož nadměrné množství představuje pro organismus riziko vzniku poruchy trávení, vypadávání vlasů či malátnosti.
Pekanové
Doplní tělu zinek, vitaminy skupiny B, provitamin A, draslík, železo a fosfor. Pekanové ořechy jsou bohaté na vlákninu, kdy zhruba 28 gramy dodáme tělu 10 % její doporučené denní dávky. „Pekanové ořechy jsou účinnou obranou nejen proti kardiovaskulárním onemocněním, ale i Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Výtečně posilují paměť. Denně bychom si měli dopřát však maximálně 35 gramů této pochoutky,“ upozorňuje Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.
Piniové
Jsou rovněž významné obsahem vitaminů B, E a minerálních látek, jako je železo, mangan a hořčík. Piniová semínka můžeme pojídat syrová nebo opražená, čímž zvýrazníme jejich chuť. Jako všechny ořechy i pinie se doporučují skladovat v chladnu, aby nedošlo k jejich žluknutí. Zajímavostí je, že pinie obsahují kyselinu pinolenovou, která stimuluje uvolňování hormonů potlačujících hlad. Přidáte-li tyto malé oříšky do jídel, jako jsou salát, maso, ryba či dezerty, podpoříte pocit zasycení. Své využití najdou také při přípravě domácího pečiva či marmelády.
Arašídy
Přestože se fakticky jedná o luštěninu (podzemnice olejná), a nikoliv ořech, z hlediska nutričních vlastností a jejich využití v kuchyni jsou často zahrnuty arašídy do skupiny ořechů. Ať je řadíme mezi ořechy či luštěniny, našemu tělu dodají značné množství vitaminů skupin B, A, E, hořčíku, draslíku a fosforu. Zhruba 10 % obsahu plodiny tvoří vláknina a pyšní se vysokým množstvím bílkovin. Arašídy pomáhají stabilizovat krevní cukr a příznivě působí na pokožku i naše zažívání. Navíc obsahují silný antioxidant resveratrol, který má protizánětlivé účinky. Nejčastěji je konzumujeme jako »zobání«, ale oblíbené jsou také v podobě arašídového másla či nápoje.
Ty další…
Ani tímto výčet druhů ořechů zdaleka nekončí, pochutnat si můžeme i na pistáciích, lískových, makadamových ořeších, kokosu či jedlých kaštanech, které jsou z hlediska botaniky také řazeny mezi ořechy. Plod kaštanovníků je známá pochoutka po celé Evropě, která se obvykle tepelně upravuje naříznutím na špičce do kříže a opečením na horké plotně. Stačí si vybrat, nabídka je široká.
Celý článek a ořechové recepty čtet v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.
ZAPOJTE SE TAKÉ DO ČTENÁŘSKÉ SOUTĚŽE O NEJHEZČÍ TRUHLÍK 2023! PODROBNOSTI ZDE: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-napadnik/204074/nejhezci-truhlik-2023-zapojte-se-do-ctenarske-souteze.html