Cestování na dovolenou přináší nejen pěkné zážitky, ale také zdravotní potíže!

Na letní dovolenou a pohodu strávenou u moře, na horách nebo v lázních se těší snad každý. Tomu příjemnému však vždy předchází doprava na místo a na hodiny strávené za volantem, v autobuse nebo v letadle obvykle nevzpomínáme zrovna v dobrém, protože jsou často spojené s bolavými zády, otoky nohou, prochladnutím z klimatizace a podobně. Jak si tedy cestování zpříjemnit a nemít po úmorné cestě zdravotní komplikace? Poradíme spolu s odborníky…
BOLAVÁ ZÁDA
Velká část Čechů stále vyráží na letní dovolenou autem, leckdy ujedou stovky až tisíce kilometrů. Dlouhá doba strávená ve strnulé pozici v sedadlech si vybírá svou daň především u řidičů. „Za volantem jsou nuceni držet trvale hlavu předsunutou a zároveň mít horní krční páteř v mírném záklonu. Takové svalové strnutí po dlouhou dobu může ústit v blokádu krční páteře, která způsobuje nepříjemné bolesti hlavy, migrény, hučení v uších nebo pohybující se světélka v zorném poli,“ říká hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. Své si ale vytrpí i spolujezdci nebo cestující v autobuse či letadle. Těm hrozí nejčastěji bolesti krční páteře, které jsou způsobené nevyhovující polohou hlavy ve spánku, bolesti beder či kostrče, nebo tuhnutí a otoky dolních končetin.
Jak předejít potížím?
1. Seřiďte sedadla v autě
Ačkoli sedadlo v autě neumožňuje řidiči dodržet pravidla zdravého vzpřímeného sedu, lze jej nastavit do polohy, která se ideálu blíží nejvíc, a přitom je pohodlná a bezpečná. Rozhodně se vyplatí sedadlo seřídit ještě před tím, než vyrazíte. „Úhel, který svírá opěradlo se sedákem, by měl dodržet rozmezí 95 až 100 stupňů. Při takto napřímeném sedu řidič nejlépe vnímá chování vozu, případně čelí únavě nebo dokonce mikrospánku a je účinně chráněn bezpečnostním pásem. Správná vzdálenost sedadla od volantu se dá jednoduše změřit natažením paže – ruka by se měla horní hrany volantu dotýkat zápěstím. Další důležitý prvek sedačky je opěrka hlavy, její horní okraj nesmí být níž než linie ucha pasažéra, jen tehdy snižuje napětí svalů krční páteře a ramen a je bezpečnou oporou šíje a hlavy,“ doporučuje Iva Bílková.
2. Protahujte se
Během jízdy autem by měly být samozřejmostí přestávky, na nichž řidič uleví očím, mysli a protáhne tělo mimo vozidlo. Odborníci doporučují stavět nejlépe každých 45 minut, maximálně bychom měli souvisle jet hodině a půl.
Jednoduché cviky proti bolestem páteře lze provádět i za jízdy. „Jedním z těchto cviků je tzv. zásuvka vsedě, která uvolní ztuhlé šíjové svaly a blokády krční páteře i ve voze. Principem je pozvolné zatažení brady vzad, jako když zasouvá želva hlavu do krunýře, a vytahování se ke stropu. V maximálním zatlačení brady vzad setrvejte 2 až 3 vteřiny a volně dýchejte, nezvedejte ramena,“ radí fyzioterapeutka. Při čekání na semaforu nebo v koloně, kdy není nutné držet volant, je možné napřímit páteř tlakem dlaní do stehen. „Ramena jsou stažená dolů, bedra mírně dopředu, dlaně položené na stehnech. S dlouhým výdechem pusou zatlačte rukama do stehen a „odtlačte“ se za hlavou vytaženou co nejvýše, napřimte páteř, hlavu vytáhněte co nejvýše a bradu zasuňte mírně zpět k páteři,“ říká fyzioterapeutka. Při pauzách na pumpě nebo odpočívadle pak sníží napětí zad střídání předklonů a záklonů ve stoje. Při záklonu mějte ruce na pánvi a pohled se záklonem trupu směřujte k obloze.
3. Udělejte se pohodlí
Bolavým svalům a kloubům z dlouhého cestování pomáhá předcházet také řada pomůcek, které jsou na trhu běžně dostupné. „Do letadla a nočních autobusů bych doporučila krční polštář pro podporu hlavy při odpočinku. S ním lze předejít přetížení či zablokování krční páteře, bolestem hlavy a dalším potížím. Pokud někoho trápí bolesti kostrče, existují i nafukovací polštářky pro sezení. Pokud cestující (i řidič) cítí bolesti zad, může si pomoci stočenou dekou vloženou za záda v úrovni pasu,“ radí odbornice. Podobnou službu vám udělá i nafukovací kruh, dětské rukávky, nebo over ball, které stačí nafouknout částečně a vložit za záda nebo si jimi podepřít hlavu či ruce.
4. Pozor na klimatizaci
Chlad z klimatizace může způsobit svalové zatuhnutí. „Syndromy bolestivého ramene, tenisový loket a další nemusí být jen z přetížení, častou příčinou bývá právě prochladnutí, zvlášť když klimatizace fouká intenzivně jen z jedné strany. Prevencí jsou zakrytá bedra a ramena, například lehčím šátkem,“ upozornila Iva Bílková. Vhodné je mít i v teplém počasí s sebou nějaké teplý svršek, ať už šátek, mikinu, svetřík, nebo cokoliv, do čeho se můžeme přiobléct nebo čím se přikrýt, a to nejen v autě, ale zejména v letadle v letadle nebo autobuse, kde je nastavení klimatizace centrální a jen mále jej ovlivníme.
Co platí na otoky končetin, rýmu z klimatizace či suché oči? Fočtete v se v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.