Jak by měli cestovat astmatici a alergici...

I když se říká, že u moře nebo na horách mají alergici klid, je to spíše mýtus. Vlhčí vzduch v přímořských oblastech sice alergikům prospívá a projevy alergie mohou být mírnější, ale i přesto je potřeba pokračovat v léčbě nastavené lékařem. U moře může navíc být problematické nadměrné slunění, které může způsobit kožní alergické projevy v podobě krupičky či puchýřků, které obvykle svědí a jsou zarudlé. Pokud jde o horské prostředí, rozdíl je zejména v tom, že vzhledem k vyšší nadmořské výšce a chladnějšímu podnebí kvetou některé rostliny trochu později než v nížinách. Paradoxně pak může i alergik, který už má »své období« za sebou, na horách opět alergií trpět.
O co jde?
Alergie je nepřiměřenou reakcí našeho imunitního systému na látky, které jsou v prostředí běžné. Takové látky nazýváme alergeny a může jimi být jakákoliv látka bílkovinné povahy obsažená ve vzduchu, vodě či potravinách. Nejčastěji jde o pyl, plísně, roztoče, hmyzí jedy, potraviny či léky. Při styku s nimi se může rozvinout systémová alergická reakce. Nejčastěji se objevuje u osob alergických na hmyzí jed. Svědění a vyrážka se šíří po celém těle a přidávají se další příznaky jako otok pod kůží, případně v krku, potíže s dechem, chrapot, sípání, ucpaný nos a kýchání, zarudnutí v obličeji, zrychlený tep, bušení srdce, nevolnost, bolesti břicha, průjem zvracení, pokles krevního tlaku, ztráta vědomí a zástava dechu. Astma je pak chronické zánětlivé onemocnění průdušek, kdy při určitých podnětech dochází k zúžení dýchacích cest a následným záchvatům kašle či dušnosti. Astmatik má problém se pořádně nadechnout a není schopen rychle vydechnout, hvízdá mu na průduškách.
Co s sebou na cesty?
1. Léky: V první řadě je potřeba mít léky na každý den a pro jistotu něco navíc.
Antihistaminika, která snižují citlivost buněk vůči alergenu. Jde o léky, které alergici pravidelně užívají v podobě tablet či roztoků. Dále se hodí spreje nebo kapky do nosu a kapky do očí, které tlumí alergický zánět nosní sliznice nebo zánět spojivek a zároveň zabraňují otokům, které máte předepsané od lékaře. Pro astmatiky je nezbytností inhalátor. Tyto léky mějte vždy v příručním zavazadle. Pokud vám lékař předepsal kortikoidy nebo léky roztahující průdušky, nenechávejte je doma, ani když jedete k moři. Dále se hodí krémy či gely, které mírní kožní projevy alergie spojené s nepříjemným svěděním. Ty mohou pomoci také při bodnutí hmyzem, a to i když nejste alergik.
2. Repelenty a odpuzovače hmyzu: Využijí je nejen lidé alergičtí na bodnutí od hmyzu. Pořiďte si repelenty v podobě sprejů, využijte také elektrický odpuzovač hmyzu, který jednoduše zapojíte do zásuvky. Chybět by neměl ani balíček první pomoci při alergii na hmyzí bodnutí, který obsahuje antihistaminikum, kortikoid v tabletách, který zmírňuje otok, inhalační léky, které roztahují průdušky a pomáhají při dušnosti a astmatických záchvatech, a adrenalin (neboli epinefrin) v injekčním peru, který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a při systémové alergické reakci může zachránit život. Alergici, kterým toto hrozí, by ho měli mít stále u sebe.
3. Informace o alergii a lécích: To platí zejména v případech, kdy alergická reakce bývá silná, mezi alergické projevy patří astma či atopický ekzém nebo jde o alergii na hmyzí bodnutí. Stačí mít u sebe kartičku s informacemi o typu alergie a lécích, které užíváte, případně o tom, jak řešit akutní stav. S jejím sepsáním může pomoci praktický lékař či alergolog.
Na co si dát pozor?
Každý alergik by si měl hlídat koncentrace pylu v ovzduší, a to i během dovolené. Alergici na hmyzí jed by měli dbát zvýšené opatrnosti, pokud jde o bodavý hmyz, např. dávat si pozor, kam sedají atd. Důležité je také dbát na pravidelné užívání léků, na které se o dovolené často zapomíná. Alergici by měli také sledovat složení potravin, pokud nemůžete zjistit, co pokrm obsahuje, raději ho nejezte. Pro alergiky a astmatiky může být také problém klimatizace v letadle, autě či ubytovacím zařízení, která může způsobit nejen nachlazení, ale i projevy alergie. Dýchací cesty jsou totiž v klimatizovaném prostředí vysušené a náchylnější k průniku alergenu.
Rady pro kardiaky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.