Když vám otečou nožky: Poradíme, jak si v létě ulevit...

Vysoké letní teploty mohou pro dolní končetiny některých z nás představovat nepříjemnou zátěž. V nohách se hromadí krev, dostaví se pocit tíhy, bolest a otoky. Důležité je uvědomit si, že jde o signál, že něco není v pořádku.
Důvodů otoků je celá řada. Jedním z nich jsou vysoké teploty a vlhkost. V létě se tepny rozšiřují a kapiláry propouští více tekutiny do okolních tkání. Tělo se snaží ochladit a to vede právě k otokům nohou.
Druhým faktorem je přetížení. „Během léta volíme delší procházky, sportovní aktivity nebo se účastníme různých venkovních akcí. Také příliš dlouhé stání nebo chůze mohou přispět k otokům, protože zpomalí cirkulaci krve v dolních končetinách,” říká Robert Kunorza, odborník na zdravé obouvání ze společnosti Bennon.
Příčiny otoků
- příliš soli ve stravě
- zavodněný organismus
- špatná funkce štítné žlázy
- onemocnění jater, plic či ledvin
- špatně zvolené oblečení a obuv
Prevence
Noste zdravotní obuv správné velikosti: Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, či nohu svírají, objeví se brzy otok. Může se přidat bolest i deformace chodidel. Vybraná bota by měla mít i správnou velikost. Poraďte se s personálem v obchodě a obuv si pečlivě vyzkoušejte.
Pravidelně se hýbejte: Pohyb je nejlepší prevencí nejen před otoky, ale i obezity nebo cukrovky.
Omezte pobyt na přímém slunci na minimum: Vyhýbejte se saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte.
Co pomáhá?
Studené obklady pomáhají nejen v létě. Vhodná je vodní lázeň s epsomskou solí, která odvádí toxiny a napomáhá ke zklidnění pokožky. Masáže rozpohybují lymfatický systém i krevní oběh. Sprcha osvěží nohy střídáním teplého a studeného proudu vody. Zdravá strava, hlavně hodně zeleniny. Ta pomáhá s odvodněním organismu. Sáhněte i po bylinkách – pampelišce, jalovci či kopřivě. Nohy nahoru! Když přes den sedíte nebo si lehnete, nohy si podložte polštářem nebo je uložte ve vodorovné poloze.