Buďte pohybliví do vysokého věku! Chce to správnou péči...
Pohybový aparát jsou všechny části našeho těla, které nám umožňují se hýbat. Obvykle jeho fungování bereme jako samozřejmost až do doby, než nás začnou trápit bolesti nebo snížená pohyblivost. Tehdy se začíná většina z nás zajímat, co dělat, aby nás netrápila záda nebo klouby, často bolesti zaháníme prášky a neřešíme podstatu problému. Je to přitom poměrně snadné, a to pečovat o svůj pohybový aparát v každém věku a dopřát mu to, co potřebuje. Jak se tedy vyhnout problémům a bolestem? Poradí lékaři a fyzioterapeuti z kliniky Barna Medical, která se zabývá komplexní péčí o pohybový aparát.
MEZI 60 A 70 LETY
Nejčastější problémy
* Osteoporóza: Řídnutí kostní tkáně je onemocnění, při kterém dochází k úbytku kostní hmoty. Postihuje každého šestého muže, a dokonce každou třetí ženu a patří mezi nejčastější příčiny úmrtí u seniorů. Kosti, které nemají dostatek tkáně, jsou křehké a náchylné ke zlomeninám. Zlomeniny související s osteoporózou bývají ve věku mezi 60 až 70 hlavní příčinou invalidity. Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, menopauza, málo pohybu, špatné stravovací návyky a nedostatek vitaminů a minerálních látek, které jsou pro správnou stavbu kosti nezbytné. Jde hlavně o vápník, vitamin D, zinek, měď atd.
* Artróza: V tomto věkovém rozmezí postihuje stále více lidí, největší výskyt je ve věkové skupině nad 65 let, kde se týká až 50 % populace. Onemocnění má progresivní charakter a vede většinou k rychlému poklesu funkce kloubu, jako je zejména omezení hybnosti. Nese s sebou zhoršení kvality života, kdy je nutné např. používání francouzských holí. Často si vyžádá operační řešení, v těžkých stadiích totální endoprotézu – náhradu kloubu.
Jak je řešit
Vhodný pohyb: Základem je pravidelnost a pohybová aktivita odpovídající zdravotnímu stavu. Ideální je chůze, nordic walking, jízda na kole, jóga či plavání.
Strava: Omezit bychom měli konzumaci alkoholu, vyvarovat se kouření a dbát na vyvážený jídelníček, což bývá v současnosti ten hlavní problém. Je vhodné omezit sůl, polotovary a trvanlivé potraviny, a naopak zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamin D (vejce, tučné ryby, mléko a výrobky z něj). Vitamin D lze doplňovat i potravinovými doplňky a slunečním zářením, proto je nutný i pobyt venku na sluníčku a čerstvém vzduchu. S artrózou může pomoci chodroitin sulfát a glukosamin sulfát, které podporují regeneraci, obnovu a ochranu chrupavky, prospívá i kolagen v přirozené podobě. Vápník dodá mák, lněné semínko pomůže při artróze.
Regenerace: Kromě toho, že na odpočinek bychom si opět měli vyhradit více času, je potřeba snížení hmotnosti, pokud trpíte nadváhou či dokonce obezitou, a dále zvážit další metody regenerace pod dohledem odborníka jako např. fyzikální terapie, termoterapie, elektromagnetická léčba či akupunktura.
70 A VÍCE
Nejčastější problémy
* Zhoršení potíží: V to to věku už se alespoň občasným bolestem pohybového aparátu nevyhne nikdo. Mohou se ozývat stará zranění pohybového aparátu, bolesti svalů, kloubů, a to zejména po ránu, než se člověk tak říkajíc rozhýbe. Artróza a osteoporóza se s přibývajícím věkem zhoršují, kdo se o své tělo nestaral v mladším věku, už to úplně nenapraví. Přesto nikdy není pozdě a jsou možnosti, jak zdraví pohybového ústrojí můžete podpořit.
Jak je řešit
Vhodný pohyb: Kdo byl celý život zvyklý sportovat, může se svým aktivitám věnovat i nadále, jen je musí přizpůsobit svým možnostem. Obvykle se již nedoporučuje běh a sporty, jako jsou např. volejbal, basketbal či fotbal, kde jsou klouby vystaveny nárazům a častým nenadálým rotacím. Zde je větší riziko zranění kostí, svalů i vazů. Doporučuje se chůze, nordic walking, plavání, taiči, jóga, dechová cvičení atd. Určitě by nemělo jít o rychlost, ale spíše o vytrvalost, a to v rámci toho, co tělo dovolí.
Strava: Stravování by mělo být přizpůsobeno tělesné hmotnosti a také zdravotnímu stavu, např. v případě, že člověk trpí diabetem 2. typu. Zásady stravování jsou obdobné jako u šedesátníků, včetně doplňků stravy.
Regenerace: Bolest svalů po fyzické aktivitě může přetrvávat déle, a proto je potřeba se nepřetěžovat a dopřát si pořádnou regeneraci, a to ideálně pod dohledem odborníka. Strečink je ovšem vhodný i po obyčejné zdravotní procházce. Ohledně dalších aktivit, jako jsou sauna, vířivka nebo masáže, se je nutné poradit s lékařem.
Celý článek o péči o pohybový aparát v různých obdobích života čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.
O klinice Barna Medical, která se zabývá komplexní péčí o pohybový aparát najdete více informací na webu: www.barnamedical.cz