Rodina v pohodě nejen o svátcích a v karanténě...

Pomalu, ale jistě se nám blíží nejkrásnější svátky v roce. Pro mnohé to však nejde jen o krásné období, ale také o čas plný stresu. Bojíme se, že všechno nestihneme, a to jak doma, tak v práci. To přináší napětí a rozbroje zejména mezi nejbližší. Rodinné pohodě neprospívají ani obavy, které oprávněně pociťujeme v souvislosti se situací kolem covidu-19, energetické krize a zdražování. Jak vše zvládnout v klidu, bez zbytečných hádek a v pohodě? Přinášíme rady a tipy i názor odbornice.
Advent rovná se stres
Čtyři předvánoční týdny příprav jsou stresující hlavně pro nás, pro ženy, které toužíme mít všechno perfektní. Uklizený dům, umytá okna, co nejvíc druhů cukroví, bohatá sváteční tabule, vánoční výzdoba a perfektně zabalené dárky. Když něco z toho prostě nestíháme, bereme to jako své selhání, jsme nervózní, stresujeme se, a to se projevuje i ve vztahu k našim blízkým. Děti jsou před Vánoci neposedné, těší se, a proto se nám může zdát, že zlobí více než v jiných obdobích roku. Pokud navíc musí být v této době v karanténě, případně se učit online, nemohou na kroužky a vidět se s kamarády, je to náročné pro ně i pro rodiče, většinou hlavně pro maminky, které s dětmi zůstávají doma. Stresovat nás může i neustálé porovnávání se s ostatními. To se v dnešní době děje hlavně prostřednictvím sociálních sítí, kde naši známí sdílí fotografie výzdoby nebo idylického pečení s dětmi. Další zdroj tohoto stresu mohou být i hovory s kamarádkami o tom, která co už má připravené. V neposlední řadě můžeme mít nervy z práce. Někdy to v každé firmě nebo provozu vypadá, že do Vánoc nastane konec světa, a proto musí vše být hotové. Některé firmy navíc nařizují zaměstnancům mezi svátky povinnou dovolenou, takže času dodělat veškerou práci, je méně než v jiných měsících.
Lze to zvládnout
Jediné řešení, jak se nezhroutit, je nastavit si mantinely. V práci asi musíme vycházet z toho, co po nás chtějí nadřízení, ale doma můžeme ze svých nároků určitě trochu slevit.
1. Vše nemusí být perfektní
To je motto, které bychom si měli připomínat každý den. Vánoce nejsou o tom, aby bylo všechno dokonalé a bez chybičky, ale o tom, že rodina je pohromadě a užívá si společně strávený čas. Pokud si ke štědrovečerní večeři sedne unavená a nervózní maminka, pohodu to může zkazit celé rodině. Proto raději zvolněte. Co zvládnete, bude hotové, a to ostatní počká. Okna se dají umývat stejně dobře v prosinci, jako v lednu nebo únoru.
2. Cukroví jen symbolicky
Vánoce jsou sice i o cukroví, ale přiznejme si, že po několika dnech doma, kdy je všeho nadbytek, už ho skoro nikdo nechce jíst. Navíc po Novém roce ta vánoční kila každoročně hubneme. Není proto nutné udělat deset druhů. Upečte si dva nebo tři druhy cukroví, které máte rádi. Zejména pokud máte děti, zkuste péct s nimi a pak si cukroví užívat hned, jak ho upečete, ne ho schovat a hlídat, aby ho rodina nejedla až do Štědrého dne. Adventní čas si pak užijete více v klidu. A když vánoční pečivo náhodou sníte, nic se neděje, když bude čas a chuť, můžete upéct další várku.
3. Dárky ano, ale s mírou
Udělat radost svým blízkým, to je smyslem Vánoc. Není nutné nakupovat drahé dary, zvlášť když finanční situace není nejlepší, nebo byste se měli dokonce zadlužit. Malé praktické drobnosti či jedlé dárky se hodí pro dospělé. Dětem pořiďte jeden pořádný dárek, který doopravdy využijí a potěší je. Dárky se dají i vyrobit, širší rodinu i přátele potěší dekorace, domácí marmeláda nebo cokoliv jiného, co zvládnete.
Jak se zklidnit? Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 48.