Štípance a puchýře - nepříjemné drobnosti, které umí potrápit...

Máme tu období školních prázdnin a dovolených. Děti mají trochu uvolněnější režim a my dospělí si chceme odpočinout a také si užít aktivity, na které nemáme během roku dostatek času. Tedy cestování, slunění, chození po horách, procházky po lese… S tím vším jsou ovšem spojená i rizika! Během letních měsíců nám totiž hrozí i řada nejrůznějších zdravotních problémů a úrazů. Jak se jim vyhnout? A jak je řešit i bez pomoci lékaře?
ŠTÍPANCE
Běžnou reakcí na bodnutí od hmyzu je červené a mírně oteklé místo vpichu. Brzy štípanec však sám zmizí bez jakýchkoliv následků. Problémy ale mohou nastat u dětí, starších lidí a alergiků. Kromě komárů, ovádů, vos a včel se můžete setkat s poštípáním od štěnic, které se projeví jako svědící zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed.
Projevy
1. stupeň: svědění, zarudnutí, svědění, otok, vytvoření pupínku
2. stupeň: navíc nevolnost, zvracení, potíže s dýcháním a polykáním, zrychlení dechu a srdečního tepu, chrapot, případně krvácení z nosu, je nutné podat léky proti alergii
3. stupeň: přidává se průjem, otok hrtanu, modročervené zabarvení kůže a sliznice, svalová křeč, šok, je nutná lékařská pomoc
4. stupeň: nejkritičtější stadium, může dojít k zástavě dechu, srdečního oběhu, anafylaktickému šoku, lékařské pomoc je nezbytná
Prevence
* Repelenty - Vyrobte si přírodní repelent z citronové trávy, sóji či šanty kočičí. Listy rostliny zalijte olivovým olejem a nechte 48 hodin na tmavém místě v uzavřené nádobě. Olejem se pak potírejte před pobytem v přírodě.
* Česnek - Pokud ho budete konzumovat čerstvý, sušený nebo ve formě potravinových doplňků, hmyz by se vám měl vyhnout.
* Vitamíny skupiny B - Přírodním zdrojem jsou ořechy, obiloviny, špenát, kapusta, brokolice, maso, sýry, vejce, luštěniny nebo jáhly, dále pak pivovarské kvasnice, tedy pivo.
Léčba a lidová medicína:
* Zchlazení postiženého místa a potření tea tree olejem
* Mýdlový roztok nebo jedlá soda
Dezinfikuje ránu po bodnutí, v případně včelího nebo sršního bodnutí je nutné nejprve vytáhnout žihadlo.
* Cibule, ocet, citron
Obklady z těchto surovin zklidní i vosí bodnutí.
* Zubní pasta a syrové maso
Zchladí a zklidní místo po bodnutí
* Řepík, heřmánek, měsíček lékařský
Obklad z odvaru zklidní postižené místo.
PUCHÝŘE
Jde o poranění kůže, které vzniká odchlípnutím vrchní vrstvy pokožky od škáry, na kůži pak vzniká dutina naplněná tekutinou. Vznikne jako důsledek nadměrného tlaku a tření, spálení od slunce nebo opaření nebo jako projev některých onemocnění např. neštovic.
Prevence: Dobře padnoucí obuv, kterou se vyplatí si »rozšlápnout« na kratších tratích a až pak je nosit celodenně, do bot bavlněné ponožky, které dobře sají pot, preventivně působí i hydrokoloidní náplasti, které jsou v dostání v lékárnách a pomáhají také při hojení puchýřů.
Léčba a lidová medicína
* Jehla a nit - Propíchnutí puchýře je obecně zavedený postup, i když metoda má dost odpůrců. Pokud se rozhodnete puchýř propíchnout, použijte sterilní jehlu (opálenou nebo namočenou v alkoholu), opatrně vypusťte z puchýře tekutinu, provlékněte místem vpichu nit a zakryjte sterilním čtvercem a náplastí.
* Jitrocel - Rozžvýkané listy jitrocele přilepte na puchýř a uchyťte náplastí, puchýř se zhojí již během dvou dnů. Připravte si také domácí tinkturu z jitrocele – nasekané lístky bylinky vložte do sklenice, přelijte alkoholem, uzavřete a nechte 4 týdny louhovat na tmavém místě.
* Zelený čaj - Vychladlý sáček přiložte přímo na puchýř a přelepte náplastí.
* Ústní voda - Potírejte puchýř pomocí tamponku namočeného v ústní vodě 3x denně.
* Měsíček lékařský a řepík - Potírejte několikrát denně puchýř olejem, tinkturou nebo klasickým odvarem z listů bylinek.
Více zdravotních obtíží a jak se jim na dovolené vyhnout najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.