Při pobytu na slunci a v přírodě chraňte zdraví!

Máme tu období školních prázdnin a dovolených. Děti mají trochu uvolněnější režim a my dospělí si chceme odpočinout a také si užít aktivity, na které nemáme během roku dostatek času. Tedy cestování, slunění, chození po horách, procházky po lese… S tím vším jsou ovšem spojená i rizika! Během letních měsíců nám totiž hrozí i řada nejrůznějších zdravotních problémů a úrazů. Jak se jim vyhnout? A jak je řešit i bez pomoci lékaře?
SPÁLENINY
Spálení kůže je sice normální reakcí kůže na UVB složku slunečního záření, ale může dovolenou dost znepříjemnit. Mírné a středně těžké spáleniny lze vyřešit samostatně, těžší vyžadují pomoc lékaře.
Projevy: Růžová až červená barva pokožky, horká, na dotek bolestivá a svědivá kůže, u středně těžkých spálenin puchýřky, u nejtěžších spálenin navíc nevolnost, bolest hlavy, zimnice, horečka či závratě
Prevence: Nepobývat na přímém slunci po celý den a v poledne, mazat se krémy s ochranným faktorem podle typu pleti, a to i po každém pobytu ve vodě, užívání Beta karotenu
Léčba a lidová medicína
* Studený obklad a dostatek tekutin
* Zelený čaj - Přikládejte na kůži přikládat obklady ze studeného výluhu zeleného čaje.
* Řepík a řebříček - Působí protizánětlivě. Z lístků bylinek připravte odvar, který nechte vychladnout. Na kůži pak přikládejte obklady z gázy nebo čistých ručníků namočených v odvaru.
* Bílý jogurt, mléko, tvaroh nebo kefír - Posilují lokální imunitu kůže, příjemně chladí a urychlují hojení.
* Rajčata a okurky - Plátky zeleniny přikládejte na postižená místa, zchladí kůži a mírní zánětlivou reakcí. Zeleninu už pak nejezte!
* Jedlá soda - Přidaná do vlažné koupele uleví spálené pokožce.
* Aloe vera - Chladí a regeneruje postiženou kůži, je součástí krémů a gelů po opalování.
ÚPAL a ÚŽEH
Úpal je přehřátí organismu, které vzniká, když delší dobu pobýváme v prostředí s vysokými teplotami a málo pijeme.
Úžeh, jinak také sluneční úpal, je přehřátí mozku způsobené dlouhodobým přímým slunečním zářením. Často se vyskytuje v kombinaci s úpalem.
Projevy: Nevolnost, zvracení, bolest hlavy, poruchy vidění a orientace, zrychlený tep a dýchání, nadměrné pocení, horečka až 40 °C, při které může docházet ke ztuhnutí šíje a někdy i ztrátám vědomí. V takovém případě je nezbytná lékařská pomoc.
Prevence: Dostatek tekutin, nepobývat dlouho v prostředí s vysokými teplotami, omezit pobyt na přímém slunci, Jako prevenci úžehu je vhodné nosit pokrývku hlavy, nebo si hlavu namáčet.
Léčba a lidová medicína
* Snížení tělesné teploty - Přesuňte se do chladného a větraného prostředí, popíjejte tekutiny (vhodné jsou minerálky, iontové nápoje nebo lehce osolená voda), přikládejte studené obklady, hlavu si omývejte studenou vodou nebo zkuste sprchu (nikoli ledovou).
* Podání léků - V případě bolesti hlavy a horečky podávejte léky s protizánětlivými účinky na bázi paracetamolu.
* Jogurt nebo tvaroh - Chladný natřete na čelo a zápěstí či kotníky, dokáže rychle vyhnat horkost z těla a snížit teplotu.
* Sedmikráska - Proti horečce pomáhá odvar z čerstvé či sušené bylinky.
* Ocet - Namočte bavlněné ponožky do roztoku ze šesti lžic octa a půl litru vody, vyždímejte je, navlékněte na nohy a nechte 20 minut působit.
* Heřmánek - Popíjení vlažného čaje zklidňuje a působí příznivě na žaludek, který je v případě úžehu i úpalu vystaven nevolnostem.
O dalších zdravotních potížích a jak se jim na dovolené vyhnout čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 29.