Mirka van Gils Slavíková (59): Cukrařina je můj nejvěrnější partner!
Je světově vyhlášenou cukrářkou, která se pyšní řadou ocenění. U nás ji však proslavil až kulinářský pořad České televize Peče celá země. Mirka van Gils Slavíková (59) totiž krátce před revolucí emigrovala do Jihoafrické republiky. Dnes žije v Nizozemí a do Česka se pravidelně vrací. Na jejích výtvorech si pochutnávala celá řada významných osobností, například Angela Merkelová, představitel Jamese Bonda Daniel Craig či Karel Gott. Jak se ke své profesi dostala? A co má slavná cukrářka v plánu dál?
Jak jste se dostala k cukrářství?
„Zcela prozaicky, rozhodl o tom tatínek. Chtěla jsem být původně sklářkou, neboť mě to táhlo k umění. V naší rodině totiž v minulosti byli výtvarníci, takže jsem ke sklářství měla samozřejmě daleko blíže než ke gastronomii. Žádný pekař ani cukrář u nás doma nikdy nebyl. Tatínek byl však realista, a řekl mi: Děvče, jíst se bude vždycky, půjdeš k jídlu. A když už jsi výtvarník a baví tě tvoření, budeš cukrářkou. O sklářství jsem si tak musela jen nechat zdát …“
Vaše pracovní začátky jsou spojeny s pražskou restaurací Moskva a hotelem Alcron…
„Ano, byla to pro mě neuvěřitelná škola, ať už šlo o hierarchii v kuchyni, respekt mezi zaměstnanci i vysokou kulinářskou úroveň. Toužila jsem ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak jsme s manželem a dcerou Hankou emigrovali v roce 1989 do Jihoafrické republiky.“
To určitě ale nebyl jediný důvod opuštění republiky?
„Nezávisle na mých vyhraněných názorech jsem vyrůstala spjata s přírodou a vztahem k tropickým a subtropickým rostlinám. Vlastně jsme chtěli emigrovat do Brazílie. Tím hlavním důvodem ale byla touha se dále rozvíjet, což doma již nebylo možné. Odjeli jsme na výjezdní doložku, která byla nutná k pasu, do Německa, kde jsme čekali na povolení k výjezdu do Jihoafrické republiky.“
Tam se na vás usmálo štěstí, když jste brzy našla práci ve svém oboru…
„V Jihoafrické republice jsem se stala manažerkou cukrárny. Najal si mě v Johannesburgu bankéř, který měl vášnivé hobby, a to pekárnu s cukrárnou. A tak jsem mu vedla místní vyhlášenou cukrárnu. K té neodmyslitelně patřil dezert Koeksisters, který mi připomínal naše koblihy. Z Jihoafrické republiky jsem se zpět do Česka vydala se svým mužem autem, VW Broukem, skoro jako Zikmund a Hanzelka. Ujeli jsme 17 000 kilometrů a po cestě jsem ochutnávala všelicos.“
Vy jste ale s manželem podnikali i jinde...
„Další mojí profesní zastávkou byly Spojené Státy. Ameriku mám spojenou s vůní perníku. V San José jsme s manželem založili cukrárnu Flying Cakes a na zakázku vyráběli velké perníkové vesničky. Pak se mi narodili synové Matěj a Clark. Jejich dětství pro mě bylo nejkrásnějším obdobím v životě i v kuchyni. Byl to čas vaření sirupů, marmelád, kaší a pečení dortíků i cukroví na přání. Karamelová vůně zase charakterizovala můj pobyt ve Švýcarsku. Tam jsem studovala modelování této úžasné zlaté hmoty na International Professional School.“
Žijete převážně v Nizozemí. Máte tam asi taky svoji cukrárnu...
„Tak to jste se přepočítal (směje se) Při všech mých aktivitách po Evropě by to asi nebyl ten nejlepší nápad. Nestíhala bych to. Zato Clark, tedy jeden z mých synů, se tam chystá otevřít cukrárnu, ve které budu jeho garantem.“
Máte mnoho zkušeností ze světa. Jak vidíte českou cukrařinu?
„Světová profesionální cukrařina je o dokonalosti nejen chuťové, ale i vizuální. Česká cukrařina je tak trochu chaos, tak trochu podceňované vzdělávání a věčný neduh, kterým je nahrazování kvalitních surovin levnými. Pevně ale věřím, že se nacházíme na dobré cestě k lepším zítřkům.“
Je rozdíl mezi cukrářkou ženou a cukrářem mužem?
„Zásadní. Muž je respektovanější, technicky zdatnější, ale nemá ten »ženský dotek«. Žena je estét, ale bývá horší technik. Dodnes je v tomto oboru stále ještě odstrkovaná ze světa mužů. Pokud se chce žena prosadit, pak musí být lepší, výkonnější a tvrdší.“
Co je za úspěchem cukrářského výrobku?
„Tady je jednoznačná odpověď. Trpělivost, čas a péče. Kvalitní suroviny spolu s láskou dají ten nejdokonalejší výrobek.“
Pro jaké slavné osobnosti připravovala delikatesy? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 30.