Tajná zpráva ekonomické rady vlády: 13 věcí, které na nás ušili! Nejčernější plány odborníků! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. června 2022

Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka

Tajná zpráva ekonomické rady vlády: 13 věcí, které na nás ušili! Nejčernější plány odborníků!

Pokud vláda vyslechne návrhy  své ekonomické rady, n
Pokud vláda vyslechne návrhy své ekonomické rady, n (Profimedia.cz, ara)

Nejnešťastnějším číslem je tradičně třináctka. A právě tolik návrhů z tajné zprávy ekonomické rady vlády (NERV) se nás od příštího roku bezprostředně dotkne, pokud dojde na nejčernější prognózy a Českou republiku opět zasáhne ekonomická krize.

Ve zprávě, která je prozatímním tajným návrhem pracovní skupiny NERV a ještě čeká na projednání, se píše: „Všechna opatření musejí být ještě dodatečně propočtena ze strany ministerstva financí a až následně bude sestaven finální dokument, který by měl ctít zásadu »dvakrát řež (sekej výdaje), jednou zvedej daně«.“

Právě se zvedáním daní ale ekonomové podle všeho vůbec problém nemají. Pokud totiž bude propad hrubého domácího produktu České republiky více než dvouprocentní, vzroste vše od daně z příjmu po spotřební daň anebo DPH. A občané už vědí, co to znamená: méně peněz na kontě a dražší náklady na život…

1. Bohatí zaplatí víc

Ten, kdo bere nad 100 tisíc korun měsíčně, bude platit vyšší daň z příjmu, a to konkrétně mezi 25 a 30 procenty. Dočasný plán má platit do roku 2015 včetně. Pořádně se tak pustí žilou většině manažerů. Díky tomu, že mají část platu oddělenu do takzvaných náhrad, uniknou ale před katovou sekerou například poslanci a senátoři.

2. Brutálně dražší jídlo a léky

Ačkoliv se má podle plánu odsouhlaseného zákonodárci snížená sazba DPH zvedat ze současných 10 procent na 14 procent (rok 2012) a poté 17,5 procenta (2013), NERV uvažuje o tom, že by byla rovnou srovnána na 20 procent. Prudce by tak narostly ceny potravin, léků, knih, dětských plen, vody, tepla a dalších věcí.

3. Vyšší daň za převod nemovitosti

Ta by se zvedla ze současných 3 procent na historických 5 procent a přinést do rozpočtu by měla zhruba 6 miliard korun. Z převodu dvoumilionového bytu tak místo současných 60 tisíc korun zaplatíte rovných 100 tisíc! A to je téměř sedmnáctiprocentní rozdíl…

4. Dražší alkohol, cigarety i hranolky!

Ekonomická rada vlády nehoruje jen za to, zvýšit spotřební daň na alkohol a cigarety. Právě cigarety přitom za posledních pět let zdražily dvojnásobně. Dalším nápadem je takzvaná »daň z hříchu« na kalorická jídla jako jsou hranolky, nezdravé nápoje či sladkosti, kterou už zavedli v Dánsku a Maďarsku.

5. Zdaní nám víno

Na obyčejné stolní víno se neplatí žádná spotřební daň. Zákon jej definuje jako víno, které nešumí. Konzumuje se jej přitom ročně kolem 150 milionů litrů. Díky zavedení daně by se tak stát výrazně obohatil. Výsledkem ale zcela jistě budou vyšší ceny bílého i červeného nejen doma, ale i v hospodách.

6. Živnostníci se plácnou přes kapsu

Osoby samostatně výdělečně činné se podle krizového plánu také prohnou v pase. Místo ze čtvrtiny průměrné mzdy se jim totiž vyměřovací základ pro odvod sociálního pojištění má počítat z poloviny mzdy. Plán slibuje, že si na výhody živnostníků posvítí ještě detailněji. Jen ze zmíněného kroku mají ale do pokladny připlout přes 3 miliardy korun.

7. Podniky zaplatí víc na daních

Ačkoliv to ekonomové považují za »poznámku pod čarou« k plánu, uvažuje se o dočasně vyšších daních pro telekomunikace, energetiku a bankovnictví. Zároveň koketují s myšlenkou takzvané obratové daně pro velkoobchod. Výsledek? Vyšší ceny pro zákazníky!

8. Zavedou rozklikávací rozpočet

Šetření peněz díky transparentnosti: takhle by mělo opatření fungovat. Každé ministerstvo by muselo zveřejňovat svůj rozpočet s položkami, za co utratilo peníze a komu. A už od ledna příštího roku. Není to ale neprůstřelné. Stačí totiž pár věcí zatajit anebo vypsat zakázku o velkém objemu, v níž se nějaký ten milionek ztratí.

9. Zkrátí pracovní dobu

Místo toho, aby firma zaměstnance propouštěla, může si je »nechat«, dokud neustane krize. Kompromis by spočíval v tom, že by se lidem snížily platy ale zároveň i zkrátila pracovní doba. Možné je i v takovém případě pobírat sníženou podporu od státu.

10. Seškrtají školství

Plán mluví o »optimalizaci« školství ve smyslu omezení zbytečných výdajů. Mezi ty se počítají i výdaje státu na platy pedagogů, které se mají od příštího roku zvýšit. Počítá se i s propouštěním pedagogických pracovníků a zaměstnanců škol.

11. Zkrátí délku studia

Jako by nestačilo, že jsme na plzeňské právnické fakultě měli kauzu »turbostudentů«, zrychlené vysokoškolské studium by se mělo legalizovat. Dosud šestisemestrální bakalářský program by měl mít semestrů jen pět, čtyřsemestrální magisterský program pak jen tři. Ušetřilo by se tak 600 milionů korun.

12. Propustí tisíce policistů

Zhruba 700 milionů korun má stát ušetřit tak, že se sníží počty (a tím pádem i počet vyplácených platů) generálů a vyšších důstojníků v armádě o rovných 1000 lidí. Propustit se má i stejný počet policistů, na tom má stát vydělat 500 milionů korun.

13. Zmrazí seniorům důchody

Každoročně se důchody takzvaně valorizují, tedy o pár desítek až stovek korun rostou v souladu s růstem mezd v republice. Návrh počítá s tím, že se budou důchody valorizovat podle růstu cen, nikoliv mezd. Druhou možností je, že bude na rok jejich růst úplně zmrazen.

Další možné změny

■ vyšší ekologická daň

■ vyšší daň z nemovitosti

■ vyšší silniční daň

■ vyšší daň z pojistného

Zdroj: ihned.cz

Přečtěte si
vilaamalka
14. 12. 2011 • 11:35

Z NERVU jsem už teď na nervy.

henes
13. 12. 2011 • 20:01

Co českej člověk vydrží? Dobře nám tak. Nepříjde ještě jedna sametová??????????

zadnice
13. 12. 2011 • 13:21

Jděte do háje. Chemikovi Kalouskovi pěkně "napovídejte" na to on velmi dobře slyší. 20% DPH to udělá co nejdříve, on přece nic, to NERV atd. Valorizovat důchody ne podle platů, ale podle cen? No to by se muselo hodně na důchodech přidat, takže důchody raději zmrazíme!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.