Vláda se připravuje na krizi: Zkrátí nám práci a zvýší nám ceny!
Na obzoru je další, ještě drsnější hospodářský pokles! Vidí to tak nejen ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ale i NERV – ekonomická rada vlády. Ta vymyslela několik scénářů, včetně toho katastrofi ckého, který předpokládal rozpad eurozóny. Řešení jsou ve stylu »na hrubý pytel hrubá záplata«.
Jako by totiž nestačilo, že nám vláda od příštího roku uštípne spoustu sociálních výhod, zdraží regulační poplatky u lékaře a zvedne sníženou sazbu DPH týkající se třeba jídla a léků z deseti na celých čtrnáct procent. Pokud dojde na slova NERVu, od roku 2013 se sjednotí obě sazby DPH na dvaceti procentech…
Dalším ze skupiny řešení, kterou rada oficiálně představí v lednu příštího roku, je pak tzv. zkrácený pracovní týden. Ten by připadal v úvahu, pokud by ekonomika poklesla o dvě až pět procenta.
Jak by to fungovalo? Aby se firma nemusela zbavovat zaměstnanců, pracovali by každý týden o den či dva méně. Stát by jim navíc platil podporu v nezaměstnanosti, ale jen dílčí. Lidé by sice celkově vydělali podstatně méně peněz, nebyli by ale bez práce.
Už zase ty daně: Takhle se nám prodraží jídlo!
S odbitím půlnoci na prvního ledna už bude snížená sazba daně z přidané hodnoty čtrnáctiprocentní. Podle potravinářských firem a obchodníků to při započtení vyšších cen energií v důsledku zvedne cenu jídla o celou desetinu.
Podívejte se, kolik každý z nás zaplatí navíc už příští rok, a kolik v případě sjednocení sazeb DPH na 20 procent od roku 2013…
Analytička Markéta Šichtařová: Zvyšování daní dopadne na lidi!
Jak se díváte na plán v případě krize sjednotit obě sazby DPH na 20 procent?
„Nejsem z toho nadšená. Podpoří to zdražování a inflaci, a to v době, kdy mzdy váznou a lidé se snaží šetřit, ale nemají z čeho. Nepříjemný dopad to bude mít hlavně na domácnosti a firmy.“
Jak tedy sehnat peníze jinak?
„Česká republika se snaží stabilizovat ekonomiku tak, že bude zvyšovat daně, což je to méně náročné řešení. Namísto toho by ale měla rušit zbytečné úřady či si posvítit na zakázky.“
A co představa zkráceného pracovního týdne?
„To je myšlenka, která existuje delší dobu a praktikovali ji v Německu. Není podle mě úplně od věci. Jde o to umožnit podnikům, aby nepropouštěli zaměstnance. Například s krizí podnik o tisícovce lidí potřebuje propustit polovinu zaměstnanců, ale místo toho si je nechá všechny. Než krize odezní, pracují třeba lidé každý týden o den méně, stát jim zaplatí méně na podpoře a všichni ušetří.“
Lidem, kteří v takové společnosti zůstanou, ale klesnou příjmy.
„To je pravda, jenže mnohdy je alternativou nezaměstnanost. Je to takový přístup »jeden za všechny, všichni za jednoho« v rámci firmy.“
Máte informace o dalších plánech NERVu?
„Nemám a ani nedovedu odhadnout, co rada vytáhne ze zálohy. Já bych totiž ve většině případů volila úplně jiný směr.“
V plánech rady je třeba i hospodářský pokles 14 %. Očekává se přitom, že bude spíše ekonomika mírně růst.
„Počítat s takto šíleným poklesem se může zdát hysterické a do jisté míry je. Na druhou stranu má být vláda vždy připravena i na ty nejextrémnější případy.“