Manželé Kaplanovi prodali vše, co měli, a... Koupili barokní zámek

Žili spokojeně v pražském bytě s výhledem na Hradčany, pak se ale rozhodli k velkému kroku. Velkoměsto vyměnili za zchátralý zámek v Pošumaví. Manželé Markéta (59) a Michal (60) Kaplanovi si tak splnili sen.
Zdevastovaný zámek
Nemilkov na Klatovsku si pořídili za tři miliony korun. „S nápadem koupit ho přišel manžel. Nejsme žádní historici ani památkáři, muž byl realitní makléř, já zase bývalá trenérka plavecké reprezentace,“ říká Markéta. Zámecká pohádka se ale ze začátku rozhodně nekonala. „Rok a půl jsme bydleli v jedné místnosti v 1. patře, kde byla kamna. Když jsme tady chtěli poprvé přespat, byly tam 3 stupně. Po týdenním topení jsme to vytáhli na 13. Mýt jsme se chodili do rybníka, když bylo třeba, tak jsme se jeli vykoupat do Sušice,“ vzpomíná Michal. To už je ale nějaký ten rok zpátky. Dnes už Kaplanovi na zámku dělají devátým rpkem a otevřeli ho veřejnosti. Má 25 místností. „Prohlídky jsou každý den. Jsou orientovány na poslední majitele – rod Schreinerů. Ti zde žili po čtyři generace a jako Němci byli po válce odsunuti. Ve Švýcarsku žije paní, které tehdy bylo 8 let, ale nemluví s námi, i když jsme se jí snažili kontaktovat. Chtěli jsme zjistit, jak tehdy vypadaly interiéry, abychom je mohly stejně zařídit,“ dodává Markéta.
Stálo to jmění
Největší škody na zámku vznikly, když po druhé světové patřil zemědělskému družstvu. „Dva roky jsme vyklízeli nepořádek. Pak jsme udělaly novou střechu, nemáme ani metr zemědělské půdy, zato hektar střech. A nejvíce nám dala zabrat podlaha napadená dřevomorkou. Udělali jsme stropy ve všech místnostech a nakonec přišel na řadu taneční sál,“ popsal Michal. Do zámku už manželé investovali 20 milionů korun.
Kaple v tanečním sále
Velkou raritou je taneční sál, na kterém nyní pracuje restaurátorka Karine Artouni. V místnosti z poloviny 18. století obnovuje malby. „Omítky se zbytky květinové výmalby se musely zafixovat, vyztužit, vytmelit a některé domalovat,“ říká. Sál navíc nesloužil jen zábavě. Nachází se zde i výklenek krytý dveřmi, který sloužil jako kaple. „Je v něm iluzivní oltářová výmalba. Nemilkov nemá kostel, takže místní sem chodili na nedělní mše,“ řekla Markéta. +10A OTV 5 Restaurátorka Artouni ukazuje obnovenou malbu.
Bohatá historie
První písemná zmínka o panství je z roku 1384, kdy zde stála gotická tvrz. V 16. století byla její část přestavěna na renesanční zámek a v 18. století se rozšířil o barokní křídlo. V roce 1798 panství koupil německý rod Schreinerů, po válce ho dostalo do správy JZD. V žalostném stavu ho Kaplanovi koupili v roce 2016.
Kdy na prohlídku?
Kam: zámek Nemilkov, Nemilkov 1, 341 42
Kdy: o prázdninách denně od 10 do 16 hodin, po zbytek roku 2x denně, v 11 a 15 hodin
Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč, děti od 6 let 50 Kč, mladší zdarma