6 rad pro dovolenou s mobilem: Jak neprovolat majlant

Bez mobilu už si dovolenou neumíme představit. Dělá nám společnosti pod stanem, u moře i na horách. Aha! radí, jak využít jeho možnosti naplno a nezaplatit přitom majlant.
1. Přibalte adaptér i powerbanku
Před odjezdem si nejen zkontrolujte, že máte správnou nabíječku, ale předem si zjistěte, jaké jsou v místě vaší dovolené zásuvky. S jinými typy než doma se můžete setkat ve Velké Británii, Irsku, Švýcarsku, Japonsku apod. Vyplatí se přibalit i powerbanku. (+vždy malý boxík) +Rada: Pořiďte si speciální adaptér. Nejlépe takový, který kombinuje hned několik různých typů a je využitelný v mnoha zemích.
2. Aktivujte si roaming
„Posílání zpráv a volání můžete řešit několika způsoby. Kromě zahraniční SIM karty nebo virtuální karty pro mezinárodní volání je to především roaming,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz. Roaming se vyplatí hlavně v rámci Evropské unie. Stačí si v Česku pořídit tarif s neomezenými daty. Pak budete volat a psát za stejných podmínek jako doma. Jen dat budete mít omezené množství definované operátorem. +Rada: Mimo EU platí jiné tarifní podmínky. Surfování na internetu nebo i volání a psaní zpráv se může pořádně prodražit. Přesné ceny si můžete předem ověřit u svého operátora.
3. Šetřete s daty
Především při delších pobytech, kdy hrozí vyčerpání operátorem stanoveného limitu, se vyplatí šetřit s daty. +Rada: Data můžete úplně vypnout v době, kdy je nepotřebujete. Případně se dají vypnout data jen pro určité aplikace. „Většina z nich totiž provádí na pozadí aktualizace, které data spotřebovávají, i když je vůbec nevyužíváte,“ vysvětluje Thienel.
4. Mapy stáhněte předem
Mapy lokalit, kde se budete zdržovat, si postahujte předem. Všude totiž nemůžete počítat s dostatečným signálem a mapy se tak nemusí načíst. +Rada: Ne všechny aplikace mají mapy pro celý stát, některé pracují s regiony či jinak definovanými lokalitami, vždy se ujistěte, že máte mapy všech míst, na která zamíříte.
5. Zabezpečte telefon
Před cestou si nastavte bezpečnostní prvky, jako je PIN, otisk prstu nebo rozpoznání obličeje. Důležitá data si zálohujte ať už na cloudu, nebo v jiném zařízení. Vyplatí se i kontrola oprávnění jednotlivých aplikací, které často přistupují k většímu množství údajů, než je nutné. +Rada: Pro případ ztráty nebo krádeže se vyplatí mít zapnutou funkci »Najít můj telefon«.
6. Nezapomeňte na pojištění
Zvažte pojištění telefonu pro případ ztráty, krádeže nebo poškození. V některých zemích se krádeže elektroniky stále častěji objevují především na turistických místech. „V případě problémů vám pojištění může výrazně zjednodušit řešení situace i finanční ztráty,“ dodává Thienel. +Rada: Některá cestovní pojištění už zahrnují i elektroniku. Předem si ověřte , jestli mezi ně patří i to vaše. Pokud ne, vyplatí se dokoupit ho zvlášť.