Co pomáhá lidem, kteří nestíhali doběhnout na záchod? Teď stačí mobil

Novinku pro všechny, kdo nestíhali doběhnout na záchod, nabízí ostravská fakultní nemocnice. Problém jim vyřeší trvalý stimulátor voperovaný u křížové kosti, který si sami řídí aplikací v mobilu.
Potíže se většinou týkají maminek po porodu, onkologických pacientů a dalších, u nichž lékaři nedokážou určit příčinu fekální či močové inkontinence. Špičková technologie tak výrazně změnila život ženě (65), která zákrok podstoupila letos v únoru. „Teď už mě stolice nepřekvapí. Vím, kdy přijde. A ovládání? Úplně jednoduché,“ pochvaluje si. Metoda se jmenuje sakrální neuromodulace, kdy tenká elektroda povzbuzuje nervy zodpovědné za činnost pánevních orgánů.
První fáze je testovací. Pokud je efektivní, přistupuje se k trvalé implantaci stimulátoru. Jeho režim si pacienti upravují přes mobil. V Ostravě jich ho dostalu už dvanáct. Nejde jen o technologický pokrok, ale o podstatné zlepšení kvality života. „Pacientů je poměrně hodně. Téma je však stále výrazně tabu, nemluví se o něm, a proto řada pacientů, často i lékařů, neví, že je tento stav řešitelný,“ vysvětlil proktolog Milan Tesař.
Tři obory Z
dravotní stav pacientů řeší urologové, proktologové a gynekologové společně. „Ostravská fakultní nemocnice je jediným pracovištěm v republice, kde k problematice pánevního dna přistupujeme komplexně a metodu používáme k léčbě smíšené inkontinence, tedy močové i fekální,“ upřesnil urolog profesor Jan Krhut.