Jak chytře zalít rostliny? 7 triků, jak na to
My jsme půl dovolené ponořeni ve vodě, ale pokud nemáme hodné sousedy, naše rostliny zažívají Saharu. Naštěstí existuje celá řada chytrých řešení, jak jim zajistit dostatek vláhy i v době naší nepřítomnosti. A usnadní vám život, i když jste doma.
1 Automatická závlaha
Automatická závlaha je ideálním řešením pro zahrady i větší balkony. Moderní systémy lze napojit na vodovodní řad nebo v lepším případě sud s dešťovou vodou. Pomocí časovače nastavíte, kdy a jak dlouho se má zalévat. Instalace je snadná a investice se vyplatí hlavně při delší nepřítomnosti nebo v horkých měsících. Některé jsou i na solární pohon.
2 Kapková závlaha
Kapková závlaha vodu dávkuje přímo ke kořenům, čímž minimalizuje ztráty odparem a šetří vodu. Některé systémy nepotřebují ani elektřinu, jen se připojí k vodovodu a množství kapek, které jimi proteče se regulačními ventily pro každou květinu zvlášť. Vyplatí se připojit k ní zavlažovací počítač na baterie, který průtok vody reguluje.
3 Samozavlažovací truhlíky
Samozavlažovací truhlíky mají zásobník na vodu, odkud si rostliny čerpají vláhu podle potřeby. Stačí doplnit vodu jednou za několik dní, v některých případech i týdně. Truhlíky jsou vhodné pro bylinky či letničky. Některé modely mají ukazatel hladiny vody, což usnadňuje kontrolu. Je to levnější varianta než automatické systémy
4 PET lahev s dírkami
Nechce se vám utrácet, ale chcete udělat alespoň něco? Naplňte prázdnou plastovou láhev vodou, udělejte do víčka špendlíkem malé dírky a zasuňte ji dnem vzhůru do země ke kořenům. Voda bude postupně prosakovat. Je to jedno z nejlevnějších řešení
5 Bavlněný knot
Je to trochu jak školní pokus z biologie, ale když se udělá správně, funguje. Vezměte bavlněný knot, jeden jeho konec dejte do nádoby s vodou a druhý zahrabte ke kořenům rostliny. Voda bude kapilárně stoupat k rostlině.
6 Mokrý mulč
Na větší zahrádce si můžete pomoci jednoduchým trikem. Extrémí vedro a sucho sice nezažehnají, ale pomůžou. Půdu kolem rostlin či stromů obsypte mulčem (sláma, kůra, posekaná tráva), který udrží vlhkost v půdě déle.
7 Pomůže i stín
Nechcete nic kupovat ani vyrábět? Před odjezdem alespoň vydatně zalijte rostliny a přesuňte je do polostínu, kde se méně odpařuje voda. Pomůže i částečně zatáhnout záclony. Ideálně je i sesaďte. Je to taková spíš teoretická šance, ale když sesadíte skupinu květináčů blízko sebe, vytvoří si mikroklima a udrží vlhkost déle.
Na tohle pozor
• Pro závlahu používejte co nejvíce dešťovou vodu. Je měkká a pro rostliny vhodnější než voda z kohoutku.
• U všech metod si předem odzkoušejte dávkování. Každá rostlina je jiná a rozhoduje i počasí, takže univerzální rada neexistuje. Když to ale s vláhou přeženete, existuje riziko, že kořeny v důsledku přemokření uhnijí.