Pozor! Ode dneška jezdí vlaky jinak: Méně vlaků za dražší jízdné! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 30. května 2023

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Pozor! Ode dneška jezdí vlaky jinak: Méně vlaků za dražší jízdné!

Ceny jízdného rostou o 5 %.
Ceny jízdného rostou o 5 %. (ČTK)

Jedete dnes na výlet vlakem? Tak pozor! Právě dnes začal platit nový jízdní řád Českých drah a přináší řadu novinek. Bohužel většinou k horšímu...

Nejpodstatnější změnou je pětiprocentní zdražení jízdného. Má pokrýt náklady spojené s růstem DPH a zdražením pohonných hmot. Méně výhodné budou i některé slevy. Za tzv. Kilometrickou banku budou lidé nově platit 2100 Kč, tedy o pět procent více.

Za roční IN kartu Senior 1090 Kč, což je o desetinu více. Dráhy omezí počet některých dálkových spojů. Pozitivní změnou je zavedení přísnějších norem při odškodňování cestujících za zpožděné nebo zrušené spoje. Těm dosud dráhy kompenzovaly čekání jen u vlaků vyšší kvality, a to pouze tehdy, pokud za jízdné utratili přes 300 Kč.

Za hodinu čekání tak měli cestující od drah nárok na voucher na nákup další jízdenky v hodnotě 50 Kč, za dvouhodinové čekání dopravce přiznával dvojnásobnou částku. Evropské normy počítají s vrácením jízdného v případě, že zpoždění vlaku dosáhne 60 minut.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.