Takhle šidí párky: Ať koupíte co koupíte, pořád jíte sóju! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 25. března 2023

Svátek slaví Marián, zítra Emanuel

Takhle šidí párky: Ať koupíte co koupíte, pořád jíte sóju!

Párky baštíme rádi a často. Zejména svobodní muži se prý bez nich neobejdou.
Párky baštíme rádi a často. Zejména svobodní muži se prý bez nich neobejdou. (Profimedia.cz)

Máte rádi párky? Milujete maso? Pokud si párky jednou za čas koupíte a přečtete si složení, mnohdy zjistíte, že by si vepřový či telecí mohl dát i zapřisáhlý odpůrce masa. Místo něj jsou totiž plné sóji a mletého zrní (mouky). Proč? Výrobci tak údajně šetří drahým masem. Paradoxem je, že když si chce vegetarián koupit čistě sójové, zaplatí za »rostlinný« luxus třikrát tolik.

A teď budeme šokovat i masožrouty. Ani uvedené množství masa není maso. „Do obsahu masa ve výrobku se započítává i sádlo spolu s kůží. U špekáčků by mělo být masa 40 až 42 %, u párků 50 až 55 %.

Přidáním levnějšího sádla a kůže se jeho obsah dožene a výrobce se jím tak může pochlubit na obalu a dodržet stanovené limity,“ popisuje řezník z jednoho českého masokombinátu. Chuťovka, že?

Párky v Česku se tak dají označit jako plné paradoxů. Koupili jsme proto párky »masové« a párky sójové. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ve výsledku, pokud se podíváte na složení, jíme v obou případech sóju. V »masových« jen řádně omaštěnou, obarvenou a chemicky stabilizovanou.

Rozdíl je tak jen v ceně. Řezníci tvrdí, že sóju do uzenin přidávají proto, aby udrželi nižší ceny. Maso je přece drahé. Cena takových párků je 6,60 Kč/100 g. Pokud je ale obsah sóji v tofu párcích 70 %, jsou naopak dražší – 23 Kč/100 g. Je tedy dražší maso, nebo sója? Je to jako vždy – výrobci nás jen tahají za nos!

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.