Majetek odsunutých sudetských Němců se vrací do Česka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Majetek odsunutých sudetských Němců se vrací do Česka

Dřevěný vějíř z roku 1907. Na ty si dámy psaly jména pánů, kteří je vyzvali k tanci.
Dřevěný vějíř z roku 1907. Na ty si dámy psaly jména pánů, kteří je vyzvali k tanci. (Foto Aha! – Michal Israel Volf, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa, Město Waldkraiburg, ČTK)

Narodili se tu, žili i pracovali, přesto po druhé světové válce museli odejít, byli z rozhodnutí české vlády odsunuti. Sudetští Němci s sebou brali vše, co jim připomínalo jejich život v českém pohraničí. Část jejich vzpomínek se teď vrátila do České Lípy.

Fotografie, dokumenty, diapozitivy, pohledy, oděvy, ale třeba také stavebnice středověké České Lípy či obří hodinová čísla z novoborského kostela. Všechny tyto památky byly ještě donedávna v depozitáři archivu v německém Waldkraiburgu. Přestože pocházely z Čech.

Návrat domů

„Po válce v letech 1945 a 1946 došlo k odsunu Němců, kteří žili na Českolipsku. Jejich kroky spolu s osobními předměty mířily právě do tohoto města,“ vysvětlil Tomáš Cidlina z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Historik spolu s kolegou se rozhodli, že unikátní sbírku, jež v německé obci vznikla, vrátí zpět tam, odkud vzešla. „Vyslyšeli jsme německého archiváře Konrada Kerna, který nás oslovil s tím, že sbírku už není kam uložit a zda bychom ji nechtěli zachovat,“ upřesnil archivář Michal Rádl. Slovo dalo slovo a rozsáhlý soubor vzpomínek je již komplet v České Lípě.

Základ sbírky

Ucelená sbírka vznikla díky nadšení rodačky z Kytlice Eriky Rahnsch (†91), která ve Waldkraiburgu začala sbírat různé předměty vyhnaných Němců. Sama zažila odsun na vlastní kůži a rozhodla se, že vzpomínky uchová pro příští generace. Sbírka nabobtnala a následně přešla do majetku waldkraiburgského archivu. A nyní je v České Lípě.

Jako tetris

Velké množství různých předmětů a listin bylo nutné dostat do Česka. Muzejníci pro ně jeli nadvakrát dodávkou, kterou vždy napěchovali až po střechu. „Připomínalo to hru Tetris, kdy jsme museli do aut naskládat desítky krabic od banánů tak, abychom jich najednou odvezli co nejvíce,“ usmívají se historikové.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.