Majetek odsunutých sudetských Němců se vrací do Česka

Narodili se tu, žili i pracovali, přesto po druhé světové válce museli odejít, byli z rozhodnutí české vlády odsunuti. Sudetští Němci s sebou brali vše, co jim připomínalo jejich život v českém pohraničí. Část jejich vzpomínek se teď vrátila do České Lípy.
Fotografie, dokumenty, diapozitivy, pohledy, oděvy, ale třeba také stavebnice středověké České Lípy či obří hodinová čísla z novoborského kostela. Všechny tyto památky byly ještě donedávna v depozitáři archivu v německém Waldkraiburgu. Přestože pocházely z Čech.
Návrat domů
„Po válce v letech 1945 a 1946 došlo k odsunu Němců, kteří žili na Českolipsku. Jejich kroky spolu s osobními předměty mířily právě do tohoto města,“ vysvětlil Tomáš Cidlina z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Historik spolu s kolegou se rozhodli, že unikátní sbírku, jež v německé obci vznikla, vrátí zpět tam, odkud vzešla. „Vyslyšeli jsme německého archiváře Konrada Kerna, který nás oslovil s tím, že sbírku už není kam uložit a zda bychom ji nechtěli zachovat,“ upřesnil archivář Michal Rádl. Slovo dalo slovo a rozsáhlý soubor vzpomínek je již komplet v České Lípě.
Základ sbírky
Ucelená sbírka vznikla díky nadšení rodačky z Kytlice Eriky Rahnsch (†91), která ve Waldkraiburgu začala sbírat různé předměty vyhnaných Němců. Sama zažila odsun na vlastní kůži a rozhodla se, že vzpomínky uchová pro příští generace. Sbírka nabobtnala a následně přešla do majetku waldkraiburgského archivu. A nyní je v České Lípě.
Jako tetris
Velké množství různých předmětů a listin bylo nutné dostat do Česka. Muzejníci pro ně jeli nadvakrát dodávkou, kterou vždy napěchovali až po střechu. „Připomínalo to hru Tetris, kdy jsme museli do aut naskládat desítky krabic od banánů tak, abychom jich najednou odvezli co nejvíce,“ usmívají se historikové.