Zahradnický rádce Aha! Jak pěstovat doma bylinky: Pozor na mátu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Zahradnický rádce Aha! Jak pěstovat doma bylinky: Pozor na mátu!

Mikrobylinky jsou velmi zdravé
Mikrobylinky jsou velmi zdravé (iStock)

Milujete bylinky, ale nemáte je kde pěstovat? Nevzdávejte se! Řada bylinek je nenáročných, stačí jim balkon nebo třeba jen okenní parapet.

Promyslete využití

Při plánování si promyslete, jaké bylinky doma nejčastěji používáte. Spíše než na exotiku se vyplatí vsadit na oblíbenou pažitku, petrželku apod., které doma využijete vždy.

Vyberte nádobu

Jako domov nemusíte bylinkám nabízet jen plastový truhlík. Porostou i v květináčích nebo nejrůznějších nádobách z keramiky, dřeva či plechu.

Zvolte zeminu

Základem úspěšného pěstování je správná zemina. Může to být klasický substrát, který můžete trochu odlehčit pískem. Zemina by totiž měla být lehká a mít vysokou nasáklivost, aby dobře zásobovala bylinky vodou, aniž by jim uhnívaly kořínky.

Pečlivě vybírejte

Na začátku léta se už vyplatí koupit sazeničky. Při jejich výběru si ale zkontrolujte, jestli nejsou napadené plísní nebo nějakými škůdci. Nekupujte od pohledu neduživé rostlinky se svěšenými listy.

Dopřejte jim světlo

Bylinky potřebují dostatek světla, vždy vycházejte z potřeb daného druhu. Na jižní balkon se hodí středomořské bylinky, jako je např. levandule, tymián, rozmarýn, oregano a bazalka. Severní balkon bude vyhovovat pažitce, mátě, libečku, meduňce a petrželce. Při orientaci na východ a západ zkuste meduňku, mátu, koriandr nebo kerblík.

Rada

Sklízejte před květem Většinu bylinek je třeba sklízet dříve, než nasadí na květy. Abyste zabránili kvetení, je vhodné výhonky občas zaštípnout.

Rámeček

Zkuste kombinovat Bylinky můžete v květináčích také kombinovat. Krásně vypadají v truhlících nebo velikých květináčích kombinace různých bylinek. Vždy vybírejte druhy, které potřebují podobnou zálivku. Ladit to bude třeba petrželce, pažitce, koriandru a kopru, které mají rády vlhko, do jiné nádoby pak můžete dát suchomilné středomořské oregano či bazalku.

Rámeček

Pozor na mátu Opatrně zacházejte s bylinkami, které se rychle rozrůstají. Třeba máta dokáže ze společného truhlíku vytlačit ostatní. „Proto je vhodné ji pěstovat samostatně,“ radí Lenka Vlčková, specialistka pro dům a zahradu z Košík.cz.

Tip Aha! Sušte, nebo zamrazte

Máte bylinek více, než momentálně potřebujete? Můžete je sušit, nebo zamrazit. Nejsnazší je dát je do tvořítka na led a zalít vodou. Ledové bylinkové kostky pak snadno využijete.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.