Kozlík, třezalka... Babské léky na stres | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Kozlík, třezalka... Babské léky na stres

Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (Foto scom)

Stres je všudypřítomný a my to musíme přijmout jako fakt. Neznamená to ale, že se z nás stane uzlíček nervů. Pokud známe ty správné parťáky na jeho zmírnění, můžeme žít v dokonalé symbióze.

Pokud cítíte, že je toho na vás moc a stres nad vámi vítězí, ještě dříve než sáhnete po lahvince či prášcích na uklidnění, zkuste vsadit na přírodní sílu bylin. Už jen samotný pobyt v přírodě je pro duševní stránku harmonizující, doplníte-li jej bylinnými preparáty v různé podobě, máte téměř vyhráno.

TŘEZALKA

„Bylinkou první volby pro zmírnění psychického napětí je třezalka tečkovaná,“ nabízí přírodní alternativu bylinkářka Jarmila Podhorná. Třezalka je známá povzbuzujícími účinky na nervový systém, avšak není možné ji využívat při působení slunečních paprsků či společně s antidepresivy.

ČERTŮV KOŘEN

Dalším přírodním likvidátorem stresu je eleuterokok, neboli čertův kořen. „Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je také kozlík, hlavně tinktura z něj vyrobená.“ Kromě zklidňujících účinků zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu a při duševním napětí většinou bývá slabý.

BĚLOTRN KULATOHLAVÝ

Podle bylinkářky je potřeba nervové poruchy léčit komplexně, tedy současně regenerovat nervové vlákno. „Pro podporu organismu k regeneraci poškozeného nervového vlákna slouží bělotrn kulatohlavý,“ dodává Podhorná. JAVOR BABYKA Pro podporu činnosti nervů a psychické rovnováhy je vhodné gemmoterapeutikum (prostředek z pupenů – pozn. red) z javoru babyky, které zabezpečuje zlepšení vedení vzruchu nervem.

Jak poznat úzkost?

Úzkostné stavy začínají v hlavě, ale mívají i fyzické projevy. Pokud ucítíte svírání v hrdle, zvýšenou dušnost nebo bušení srdce, nemyslete hned na nejhorší (např. infarkt). Stejné projevy může vyvolávat právě úzkost. Zde obvykle pomůže hluboké dýchání.

Vsaďte na sílu pupenů

Gemmoterapie je speciální metoda bylinné léčby, která využívá přípravky na bázi semen, pupenů a mladých výhonků rostlin, protože obsahují nejvyšší množství biologicky aktivních látek s nejvyššími účinky na lidské zdraví. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je výtažek z pupenů lípy, které zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu.

Jak bylinky užívat?

Bylinkové produkty najdete obvykle ve formě čaje nebo jako tinkturu. Záleží pak na každé bylince extra, jak ji užívat a hlavně jak dlouho. »Léčbu« je samozřejmě vhodné také kombinovat s aromaterapií nebo vonnými koupelemi.Přečtěte si
Mirka Nová
17. 12. 2023 • 15:53

Já mám ráda bylinky a nedávno jsem narazila na internetu na zajímavý článek o tom jaké jsou kratom druhy. Je to bylina, kterou jsem se rozhodla vyzkoušet na své problémy s únavou. Když jsem ho začala používat moje únava ustoupila a já zvládala každý den více práce. Na tenhle přírodní doplněk stravy nedám dopustit.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.