Uživí je vlastní zahrada! Na kousku půdy pěstují vše
Zahrada ve výšce přes 600 metrů nad mořem, na skále a pokrytá jílem, kamením a pár centimetry ornice. I tady si Poloczkovi z Bystřice na Třinecku díky svému úsilí dokážou vypěstovat téměř vše potřebné. Dokupují jen pár potravin. Třeba obilí, olej či sůl.
Jako vegetariáni nic víc nepotřebují. Manželé Petr (59) a Iveta (55), s nimiž bydlí dvě dospělé děti, jsou důkazem toho, že logika má své místo i na zahradě. Zpočátku pomohlo trochu zkušeností, hledání v knihách a povídání s pamětníky. „Koupili jsme to tady před 12 lety. Pozemek byl zpustlý, zarostlý, půda suchá, chudá, kamenitá, prostě horská. Když jsme to kolem vyčistili, začali jsme ji napravovat,“ řekl Petr Poloczek ( 5 9) . Rodina je téměř ve všem soběstačná.
Odolné odrůdy
Na malém políčku o rozměrech asi 10 x 30 metrů rostou brambory, mák i fazole, ve stejně velké zeleninové zahradě kukuřice, boby, řepy, saláty, dýně, česnek, cibule a další běžná zelenina. Mají tu i jahody. Též se zde střídají záhony. Dále vysadil pan Petr ovocné keře a 120 ovocných stromů. Sehnal si i staré odolné odrůdy nebo je narouboval. Může se tak těšit z jabloní, hrušek, slivoní či broskví a meruněk.
Ukázková zahrada
U domu nechybí ani ukázková zahrada pro veřejnost. Kdokoliv se může od 8 do 18 hodin zastavit. Dozví se, jak vypadají různé druhy bylin, barvířských rostlin, plevelů a zemědělských plodin, z nichž mnohé patří už k dávno zapomenutým. Například tuřín neboli kvak. Může si tam posedět v altánu a pokochat se pohledem na historickou expozici o tradičním hospodaření na Těšínsku.
Ošálil meruňky
Poloczkovi uspořádali na malé ploše všechno tak, aby se co nejméně nadřeli a plodiny dozrávaly postupně. Je co trhat po celou sezonu. Perličkou jsou meruňky, které pěstitel »ošálil«. Přežívají a rodí v horách díky tomu, že podnož naočkoval slivoní a teprve do jejích kosterních větví narouboval meruňku. Na jednom stromu má i několik odrůd.