Uživí je vlastní zahrada! Na kousku půdy pěstují vše | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Uživí je vlastní zahrada! Na kousku půdy pěstují vše

Petr Poloczek vybudoval na neúrodné půdě zahradu a políčko.
Petr Poloczek vybudoval na neúrodné půdě zahradu a políčko. (Foto Aha! – Jana Gartnerová)

Zahrada ve výšce přes 600 metrů nad mořem, na skále a pokrytá jílem, kamením a pár centimetry ornice. I tady si Poloczkovi z Bystřice na Třinecku díky svému úsilí dokážou vypěstovat téměř vše potřebné. Dokupují jen pár potravin. Třeba obilí, olej či sůl.

Jako vegetariáni nic víc nepotřebují. Manželé Petr (59) a Iveta (55), s nimiž bydlí dvě dospělé děti, jsou důkazem toho, že logika má své místo i na zahradě. Zpočátku pomohlo trochu zkušeností, hledání v knihách a povídání s pamětníky. „Koupili jsme to tady před 12 lety. Pozemek byl zpustlý, zarostlý, půda suchá, chudá, kamenitá, prostě horská. Když jsme to kolem vyčistili, začali jsme ji napravovat,“ řekl Petr Poloczek ( 5 9) . Rodina je téměř ve všem soběstačná.

Odolné odrůdy

Na malém políčku o rozměrech asi 10 x 30 metrů rostou brambory, mák i fazole, ve stejně velké zeleninové zahradě kukuřice, boby, řepy, saláty, dýně, česnek, cibule a další běžná zelenina. Mají tu i jahody. Též se zde střídají záhony. Dále vysadil pan Petr ovocné keře a 120 ovocných stromů. Sehnal si i staré odolné odrůdy nebo je narouboval. Může se tak těšit z jabloní, hrušek, slivoní či broskví a meruněk.

Políčko s bramborami, fazolemi a jetelem, který půdu prohnojí. Pěstitel plodiny střídá.

Ukázková zahrada

U domu nechybí ani ukázková zahrada pro veřejnost. Kdokoliv se může od 8 do 18 hodin zastavit. Dozví se, jak vypadají různé druhy bylin, barvířských rostlin, plevelů a zemědělských plodin, z nichž mnohé patří už k dávno zapomenutým. Například tuřín neboli kvak. Může si tam posedět v altánu a pokochat se pohledem na historickou expozici o tradičním hospodaření na Těšínsku.

Ošálil meruňky

Poloczkovi uspořádali na malé ploše všechno tak, aby se co nejméně nadřeli a plodiny dozrávaly postupně. Je co trhat po celou sezonu. Perličkou jsou meruňky, které pěstitel »ošálil«. Přežívají a rodí v horách díky tomu, že podnož naočkoval slivoní a teprve do jejích kosterních větví narouboval meruňku. Na jednom stromu má i několik odrůd.Přečtěte si
Mirka Nová
17. 7. 2024 • 21:20

Jak úžasné, že se uživí na kousku vlastní zahrady, i když to vyžaduje neuvěřitelné množství píle a odhodlání. Já mám velkou zahradu, ale na ní jen několik malých záhonků, na kterých si pěstuji rajčata, okurky, papriky a pár sazenic jahod. Na tuhle práci si kupuji na stránkách https://www.uvex-safety.cz ochranné rukavice, abych si neponičila ruce s prací s hlínou.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.