Přivezly kostru dávného ještěra! Stáří: 66 milionů let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Přivezly kostru dávného ještěra! Stáří: 66 milionů let

Dinosauři
Dinosauři (Foto Aha! – R. Klejch, DMP, UDL, Smithsonian)

V početných stádech se býložravý Edmontosaurus proháněl po Zemi před 66 miliony let. Dávno po vymření druhu skončil v české metropoli. Obr přezdívaný Ed je k vidění v největším evropském muzeu svého druhu, v Dinosauriu Museu Prague.

Eda vyhrabali v Hell Creek v americké Montaně. Následně zamířil do přístavu ve Philadelphii, pak lodí přes Atlantik do Francie. V dílně preparátora Nicolase Tourmenta prošla kostra očistou a doplněním, aby se ukázal v celé své kráse. „Zakoupili jsme jej, ještě když byl v zemi. I proto jsme mohli pro účel expozice zachovat jeho polohu a kostru vystavit spolu s horninou,“ řekl paleontolog muzea Štěpán Pícha. Ed je z cca 80 % kompletní, což je v oboru vysoké číslo. „Chybí mu jedna přední a jedna zadní noha, nedochovalo se několik kousků lebky a většina prstů a záprstních kůstek,“ popsal. Obdivovat velikost prehistorického tvora v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště však nic nebrání.

Kostnatý poklad

Kostra byla nalezena pohromadě. „To je vzácmé, většinou se nachází několik pomíchaných koster najednou,“ vysvětlil Pícha. „Z kostry vyčteme, že po smrti posloužil jako hostina pro řadu larev bezobratlých živočichů, některé kosti nesou známky poškození žárem. Je tedy možné, že hostinu ukončil lesní požár,“ řekl. Nepřátelům zdrhal Edmontosaurus se toulal spolu se svou početnou rodinou krajinou dnešních Spojených států. Jeho druh byl jedním z nejhojnějších a nejúspěšnějších dinosaurů. „Běhat mohl až 40kilometrovou rychlostí, což bylo jejich hlavní obranou proti predátorům, zejména Tyranosaurům,“ uvedl Pícha. 

Dinosauria Museum Prague

Kde: POP Airport, Ke Kopanině 421, Tuchoměřice

Kdy: denně 10:00 až 20:00

Za kolik: 349 až 449 Kč, rodinné (2+2) 999 až 1399 Kč, ZTP a ZTP/P 299 až 449 Kč, zdarma děti do 5 let.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.