Pravěcí »hromoví ptáci« z Austrálie: Husa jako kráva! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Pravěcí »hromoví ptáci« z Austrálie: Husa jako kráva!

Byl to kolos.
Byl to kolos. (Foto Jacob C. Blokland)

Ani po vymření dinosaurů se po Zemi nepřestali prohánět obří předci současných ptáků. Doteď se však mělo za to, že obrovití nelétaví opeřenci měli nejblíže k současným emu či kasuárům. Výzkumníci z Austrálie však objevili fosílii pradávné husy, ze které by si pštrosi sedli na zadek!

První ostatky těchto »démonských kachen« vědci začali nacházet už na konci 19. století, ale vzezření monstrózních ptáků zůstávalo po léta záhadou kvůli nedochovalým lebkám. Teď však na kostru i s kompletní lebkou narazila skupina paleolontogů pod vedením Phoebe McInerneyové u solného jezera Callabonna v jihoaustralské poušti Tirari. A díky tomu zjistili, jak byl předchůdce hus Genyornis newtoni impozantní!

Není to předchůdce pštrosa, ale husy!

Na výšku by ho sice mohl dobře vyvinutý pštros trumfnout – měřili »jen« 2,5 metru. Co mu však chybělo ve výšce, doháněl hmotností. Podle výzkumníků mohl totiž genyornis vážit až 230 kilo! Většina druhů »hromových ptáků« však vymřela kvůli ochlazování planety před 65 tisíci lety. Genyornis a pralidé však v Austrálii pobývali nějakou dobu společně, a tak se objevují i teorie, že za jeho vymřením stojí zčásti i člověk. „Ačkoliv se živila jen rostlinami, byla to velmi zuřivá zvířata,“ vysvětlila McInerneyová. „Dokázala by se bránit a zřejmě vydávala velmi hluboké a hlasité skřeky,“ dodala.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.