Litvínov zachová slavnou mozaiku: Mramor nahradí beton | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Litvínov zachová slavnou mozaiku: Mramor nahradí beton

Mramor nahradí beton
Mramor nahradí beton ( Foto Aha! – Helena Lacinová)

Slavná mozaika Zdeňka Sýkory (†91) na chodníku ve Studentské ulici je v současnosti tak na zvrtnutý kotník. Bude obnovena, ale poničené mramorové desky nahradí betonové repliky.

Mramorové dílo ze 70. let je na mnohých místech silně poškozeno a kostky polámány. Město se rozhodlo zajistit revitalizaci veřejného prostranství včetně mozaiky v souladu s autorskými právy, které nyní drží manželka malíře a grafika Lenka Sýkorová. „Některé mramorové dlaždice úplně chybějí nebo jsou poškozeny.

Město dlouhou dobu hledalo cestu, jak toto cenné dílo zachovat,“ řekl místostarosta Karel Rosenbaum a dodal, že po dohodě s držitelkou dědických práv paní Sýkorovou se dohodlo na podobě repliky mozaiky. Barevnost zůstane zachována. Mramorové kostky nahradí betonové a část původní mozaiky bude přemístěna jinam. Litvínov do revitalizace hodlá investovat skoro půl milionu korun a začít letos.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.