Honosná vila s temnou minulostí: Majitel si prostřelil hlavu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Honosná vila s temnou minulostí: Majitel si prostřelil hlavu

Grossmannova vila získala svou původní krásu.
Grossmannova vila získala svou původní krásu. (Foto Aha! – Karel Janeček)

I domy mají pohnuté osudy, čehož je živým svědectvím Grossmannova vila v Moravské Ostravě. Chátrající velkolepý palác, zkolaudovaný 28. března 1924, se podařilo zachránit a brzy bude moci obdivovat jeho interiéry široká veřejnost.

Obnovené bohaté architektonické prvky, vitráže, dekorativní výmalba, štuková výzdoba stropů se zlacením, dřevěné obklady i vestavěný nábytek či výrazně barevné tapety. To je Grossmannova vila, která 19 let chátrala poblíž ostravského centra. A nyní už je opět chloubou města! Před 100 lety ji stavěl jako rodinou vilu s reprezentativním sídlem vlastní stavební kanceláře podnikatel František Grossmann (†57), žijící v letech 1876 až 1933. Dobový tisk byl stavbou ohromen: nazýval ji Pohádkový palác.

Exotická zahrada

„Stavba i tehdy přitahovala pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. Dům byl obklopen zahradou s exotickými dřevinami, též sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou,“ říká kurátor vily Tomáš Rusek.Všechna sláva, polní tráva. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům zvolil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života. Jeho vila měnila poté majitele, až připadla městu, které v něm mělo školní družinu a mateřskou školu.

Léta chátrání

Chátrající dům opustily v roce 2005. Město Ostrava zahájilo obnovu památkové chráněné vily, unikátní v mnoha směrech, na sklonku roku 2021. „Toto je dnešní podoba památky, která si v ničem nezadá s původní stavbou,“ ukazuje architekt a autor návrhu rekonstrukce Daniel Vaněk po bohatém interiéru. Největší problém měli stavebníci s všudypřítomnou dřevomorkou. „A zrenovované dochované dřevěné prvky jsme po stavebních úpravách postupně dávali na původní místa v jednotlivých interiérech,“ popisuje Vaněk. Vila jako novostavba budila velkou pozornost. Měla mnohá nej, a to architektonickým řešením počínaje, výjimečným vybavením a velkoryse pojatou zahradou konče.

Otevřou ji pro veřejnost

Stoletá budova má za sebou řadu různých zásahů a před rekonstrukcí nebyla vůbec v dobrém stavebně technickém stavu. Památka zatím není dovybavena dobovým nábytkem, ten bude pořízen následně. A poté město zpřístupní interiér veřejnosti.

Kdo ji také vlastnil

Po smrti Františka Grossmanna šla vila do dražby a získala ji Hypoteční a zemědělská banka moravská v Brně. V březnu 1939 pak dům zakoupili Alžběta a Josef Rybovi, což byl ředitel výrobního podniku firmy Eternitas v Moravské Ostravě. Po konci 2. světové války a Rybově odchodu z vedení podniku rodina odprodala polovinu domu roku 1958 manželům Pištovým. V letech 1964 až 1965 vilu odkoupil již zmíněný městský národní výbor.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.