Začal svátek modelářů: Loď podle plánů z roku 1719

Od minimalistických až po ty v téměř životní velikosti. Výstaviště Flora v Olomouci se stalo rájem pro malé i velké milovníky modelů s expozicí For Model. Sestavit některé trvalo i tři tisíce hodin!
Mezi nejobdivovanější exponáty patří bezpochyby model lodi H. M. S. Royal William 1719 Petra Šebesty (60) z Olomouce. „Nejde o klasickou stavebnici. Nekoupíte krabici s jednotlivými díly. Tuto loď jsem postavil podle původních historických plánů. Pouze jsem vše zmenšil v měřítku 1 : 30,“ uvedl modelář s tím, že na úchvatném modelu pracoval tři tisíce hodin v průběhu tří let. „Dovolit si takového koníčka mohu jen proto, že nejsem ženatý a nemám děti,“ prozradil Šebesta s úsměvem.
Létající tahák
Velkým lákadlem výstavy je model německé stíhačky Albatros D. V A z období 1. světové války. „Tento stíhací letoun se mi vždy líbil. Je elegantní, má skvělý aerodynamický tvar. Už jako kluk jsem složil jeho malý plastikový model. Tento je výrazně větší, má měřítko jedna ku třem. Na délku tak měří 2,2 metru, rozpětí křídel je 2,7 metru,“ prozradil autor modelu Radim Králík z klubu LMK Olomouc. Létá rychlostí až 140 kilometrů za hodinu, výroba zabrala 600 hodin.
Už jen den
Výstava je otevřená jen do neděle, navštívit ji tak můžete dnes od 9 do 18 hodin, nebo zítra od 9.00 do 17.00. Vstupenka vás bude na místě stát 170 Kč, snížená pro studenty či seniory 110 Kč, rodinná pak 360 Kč.
Dvoutunová plachetnice
Další raritou a současně největším modelem je plachetnice TESS 550 Master. Tu postavil polský modelář a jachtař Tomasz Siwik. Loď váží 2,25 tuny, uveze i čtyři osoby a má i funkční vodotrysk!