Vlasta Šíchová se celý život věnuje ručním pracím: Uháčkovala půvabný betlém | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Vlasta Šíchová se celý život věnuje ručním pracím: Uháčkovala půvabný betlém

Úchvatný betlém. Nechybí Ježíšek, Marie, Josef, ani Tři králové.
Úchvatný betlém. Nechybí Ježíšek, Marie, Josef, ani Tři králové. (Foto pro Aha! – Helena Natova)

Vyučila se soustružnicí, tuto práci ale nikdy nevykonávala. Zručná Vlasta Šíchová (83) z Kladna se dala na rušní práce. Šila a pletla pro děti šití a teď v Chomutově vystavuje uháčkovaný betlém.

O šikovnosti paní Šíchové Oblastní muzeum v Chomutově vědělo rok. „Až nyní, abychom k Výstavě století měli něco vánočního, jsme nabídli uspořádat výstavu Háčkované Vánoce s tím, zda by mohla uháčkovat betlém,“ řekla kurátorka výstavy Miroslava Brunová. Vše podle ní tvořila jako samouk. „Figurky jsou do detailu zpracované. Výrazy obličeje, oblečení, boty,“ dodala obdivně Brunová. Ve dne v noci Zhotovit betlém paní Vlastě trvalo tři měsíce. „Byla to pro ni náročná výzva, nikdy předtím betlém neháčkovala, chvíli i váhala. Nakonec vše zvládla. Háčkovala ho ve dne v noci,“ prozradila snacha autorky Lýdie Šťastná s tím, že tvůrkyně figurek jich uháčkovala nespočet bez ohledu, že absolvovala několik operací očí. „Jen na výstavě jich je dvě stě,“ vyčíslila snacha.

Inspirovala ji žena na ulici

Před 25 lety paní Vlastu zaujal výraz tváře a vzhled jedné paní na ulici natolik, že ho zkusila přenést na háčkovanou figurku. Po několika rozpárání se postavička povedla. Od té doby je háčkuje pro radost. Letos poprvé vystavuje svá dílka veřejně v chomutovském muzeu. Kdyby prý vyrůstala v dnešní době, ráda by byla módní návrhářkou.

Háčkované Vánoce

Kdy: úterý, středa a pátek o 9 do 17 hodin, čtvrtek od 9 do 18 hodin, sobota od 13 do 17 hodin. Výstava potrvá až do 27. 1. 2024.

Kde: Oblastní muzeum v Chomutově

Za kolik: 100 Kč, snížené 50 Kč.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.