Unikát v Pozořicích: 56 figurín v betlému s Popelkou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 27. února 2024

Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír

Unikát v Pozořicích: 56 figurín v betlému s Popelkou

Schází už jen Ježíšek. 57. figurínu vloží do kolébky na Štědrý den.
Schází už jen Ježíšek. 57. figurínu vloží do kolébky na Štědrý den. (Foto Aha! – Zdeněk Matyáš)

Slámový betlém začali už v roce 2013 budovat Petr Filip (49) a Martina Bohunová Jančová (47) z Pozořic na Brněnsku. Figuríny v životní velikosti dostaly městys i do České knihy rekordů.

Pod lípou v místní části Jezera letos vzniklo rekordních 57 postav, o jednu více než byl dosavadní rekord. Aktuálně chybí jen Ježíšek, kterého uloží do kolíbky na Štědrý den. Přípravy začaly už v říjnu. Na rozsáhlou kompozici nyní padlo 20 balíků slámy a 50 ručně vázaných otýpek. „Práce zabrala celý den, k ruce se našlo 35 pomocníků,“ prozradil Petr Filip. „Základem je dřevěná konstrukce, na ni navážu králičí pletivo. Korpus vycpeme sekanou slámou a detaily dotvarujeme z dlouhé ovesné slámy,“ popsal tvůrčí proces.

Díky padesátému výročí premiéry nejslavnjěí filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou (†68) a Pavlem Trávníčkem (73) tak nechybí ani Popelka na koni Juráškovi a s princem, který jí zkouší nasadit střevíc, a historické sáně s vozkou a třemi oříšky. „Chtěli jsme najít něco nového a tohle výročí se ideálně hodí,“ vysvětlil Filip. Unikátní slámový betlém bude v Pozořicích k vidění až do konce ledna. Nejatraktivnější pohled se na něj naskytne od 16 do 21 hodin, kdy bude nasvícený.

Slámu mlátí cepy

„Pěstuji oves, který ručně seču kosou a pak s přáteli vymlátíme cepy. Získáme tak slámu s dlouhými stébly, potřebnými třeba k výrobě koňské hřívy. A protože jsme letos neměli cepy, nechal jsem jich deset vyrobit a každý rok v srpnu si uděláme dožínky s mlácením slámy. Ta pak poslouží betlému,“ řekl spolutvůrce betlému Petr Filip.

Víte, že...

...Petr Filip je vyučený elektrikář a Martina Bohunová Jančová antropoložka?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.