Největším nebezpečím není nikotin: Samota zabíjí!

Pandemie covidu nám podle předního amerického lékaře Viveka Murthyho (46) zavařila kromě samotného viru a s ním spojených ekonomických ran na ještě mnohem rozsáhlejší problém: Nasadila totiž korunu trendu sociální izolace!
Mluví o velké izolovanosti lidí, kteří už nejsou zvyklí se potkávat osobně a své sociální potřeby naplňují skrze svítící displeje. Vivek Murthy (46) dokonce varuje, že taková samota dokáže být smrtelná! Dokonce smrtelnější než obezita nebo 15 cigaret vybafaných denně... S rostoucí izolovaností se zvyšuje pravděpodobnost mrtvice, úzkostí, deprese, nebo dokonce demence!
Riziko předčasné smrti se tím stává pravděpodobnější o 30 %. Světová zdravotnická organizace WHO proto založila Komisi pro sociální propojení, jejímž cílem je řešit osamělost jako naléhavou zdravotní hrozbu, podporovat sociální propojení jako prioritu a urychlit rozšiřování řešení v zemích celého světa. Do řešení situace je podle něj třeba investovat stejné peníze jako do problémů spojených s kouřením, drogami nebo obezitou. „Společně můžeme vybudovat svět, který bude méně osamělý, zdravější a odolnější,“ říká doktor Murthy.
Zvláště mladí lidé nejsou imunní vůči osamělosti, a i když je hlavně na ně zaměřena pozornost WHO, tak lékaři varují, že sociální izolace může postihnout kohokoliv, v jakémkoliv věku. Důležité je proto nesedět sám doma, ale najít si čas na osobní setkávání s rodinou a přáteli.