První karafiát vyšlechtili v Klatovech před 210 lety: Pět let k nové barvě | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

První karafiát vyšlechtili v Klatovech před 210 lety: Pět let k nové barvě

Zdeněk Šproch u odrůdy Violeta.
Zdeněk Šproch u odrůdy Violeta. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka)

Jen sedm lidí v Česku šlechtí klatovské karafiáty. Zdeňku Šprochovi (57) učarovaly před pěti lety a začal je i křížit. To Peter Pošefka (64) jim propadl už před 40 lety a světu nové rostliny již představil.

První vzácné mrazuvzdorné trvalky s vůní skořice a hřebíčku si Šproch pořídil náhodou. „Jel jsem okolo výstavy karafiátů. Ze zvědavosti jsem tam zašel a odcházel jsem se třemi rostlinami. Doma se mi smály, jestli jsem se nezbláznil,“ vzpomíná. Napřesrok si koupil další tři. Zkusil je rozmnožit a povedlo se. Stále častěji se pak chodil radit se zkušenými pěstiteli. Loni na jaře mu nabídli, aby vstoupil do spolku, a on to udělal. „Zatím pěstuji a rozmnožuji 10 druhů. Ale chtěl bych vyšlechtit i nový karafiát,“ vypráví a ví, že nejde o nic jednoduchého.„Loni jsem získal přepylením semínko. Letos z něj vyrostla sazenička vysoká 10 cm. Příští rok vykvete,“ říká a pokračuje: „No a ve čtvrtém roce si třeba rostlina vzpomene na barvu svých předků, změní ji a z nové odrůdy nic není. Abych měl jistotu, že karafiátu nová podoba zůstane, trvá to nejméně pět let.“

Dva nové druhy

Peter Pošefka (64) propadl karafiátům hned po vojně, když se přiženil do Klatov. Letos vyšlechtil dvě nové rostliny. „Jedna má květ jednobarevný, celý růžový, druhý karafiát je růžovo-černý,“ svěřil se. Za 40 let práce má na kontě už osm nových odrůd. Výsadou šlechtitele je nový karafiát pojmenovat. O dvou posledních se teprve rozhodne.

Už 62 odrůd

Klatovští pěstitelé vyšlechtili už 62 odrůd. „Máme zastoupené všechny barvy, které v přírodě existují, takže kromě modré, zelené a černé,“ uvedl Pošefka. Od roku 1960 funguje systém, že každý ze členů spolku, aktuálně jich je sedm, drží určitý sortiment. „Jde o to, aby se zachovaly všechny vyšlechtěné druhy. Těch je nyní 62,“ dodal.

Víte, že

...karafiáty v Klatovech z drobnokvěté francouzské odrůdy vypěstoval a vtiskl jim současnou podobu přesně před 210 lety muž s příjmením Volšanský? O koho přesně šlo, se neví.

960 rozkvetlých karafiátů

Kde? Zahrada naproti Vlastivědnému muzeu Dr. Hostaše v centru Klatov

Kdy? Denně 9:00 až 17:00, do 16. července

Za kolik? Vstupné dobrovolné, jedna rostlinka vyjde na 70 KčPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.