Zákon o střetu zájmů Babiše zatlačil ke zdi: Co teď udělá? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 23. července 2025

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Zákon o střetu zájmů Babiše zatlačil ke zdi: Co teď udělá?

Andrej Babiš na Hradě po setkání s Pavlem a Fialou (2.6.2023)
Andrej Babiš na Hradě po setkání s Pavlem a Fialou (2.6.2023) (Foto Blesk - Karel Kopáč)

Poslanci včera přiškrtili opasek expremiérovi Andreji Babišovi (68). Od Nového roku si nebude moct nechat vydavatelství Mafra. Sněmovna si totiž odhlasovala zpřísnění zákona o střetu zájmů, neboli lex Babiš. Podle novely politici nemohou vlastnit média ani je převádět do svěřenských fondů.

Návrh na zpřísnění lex Babiš je z pera šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka (34). „Média mají být hlídací psi, ne domácí mazlíčci politiků,“ zdůvodnil změny. Michálek se netají tím, že legislativa míří konkrétně na předsedu hnutí ANO Babiše (68). Ten sice svoje impérium v čele s holdingem Agrofert a mediálním domem Mafra vložil do svěřenských fondů, to ale bylo pro vládní pětikoalici málo.

Odsouhlasený návrh tak zavádí, že poslanci, senátoři, členové vlády i prezident nemohou provozovat žádná média. Aby nebylo možné zákaz obejít, budou se postihy vztahovat na skutečné majitele, nikoli na ovládající osoby. To znamená, že média nebudou moci politici převádět na blízkou osobu (typicky rodinný příslušník) nebo do svěřenského fondu.

Babiš označil Michálka za psychopata, který ho bytostně nenávidí.

30 hodin dohadů

Samotné jednání provázel maraton obstrukcí. Pětikoalice nakonec protlačila omezení maximální délky proslovů a stanovila pevný termín pro hlasování. Dolní komorou novela nakonec prošla včera před obědem, podle Michálka po dlouhých 30 hodinách dohadů. Z celkových 164 přítomných poslanců zvedlo pro návrh ruku 85 zástupců vládní pětikoalice, proti bylo 79 poslanců z ANO a SPD.

„Oligarchové v politice nebudou vlastnit média. Tyto principy platné již dnes budou konečně vymahatelné. Bez ohledu na barvu dresu. Volební slib splněn,“ pochvaloval si výsledek hlasování Michálek. To Babiš, který byl ze včerejší schůze omluven, se ve vyjádření pro Aha! do Michálka obul. „Trpí dlouhodobě diagnózou antibabiš. Udával mě i na policii. Měl by se léčit,“ napsal. Pokud změna projde i Senátem a podepíše ji prezident, měla by začít platit už od příštího roku.

Přestřelka se Schillerovou

V rámci včerejších obstrukcí se šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová (59) do Michálka bez servítek pustila a obvinila ho z ohrožování demokracie. „Odmítněte totalitní praktiky,“ vyzvala poslance. Utahovala si mimo jiné z Michálkovy údajné obsese Babišem, podle ní s jeho fotografií „snad i usíná“ a vládní koalice mu „zdatně sekunduje“. Šéf pirátských poslanců se ohradil, že Schillerová by se měla radši zajímat o sebe a svého šéfa.

„Pokud na někoho ukazujete, ukazujte jedním prstem na něho a třemi prsty na sebe nazpátek,“ oponoval. „Nemáte opravdu jinou prioritu než paralyzovat celou Sněmovnu kvůli ekonomickým zájmům jednoho člověka?“ dodal. Bývalá ministryně financí už předem upozornila, že se hnutí obrátí na Ústavní soud. Ihned po odhlasování opozice schůzi do konce jednacího dne opět zablokovala.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry