Viděli jste okrajenku? Řekněte to vědcům!

Mnohonožku okrajenku žlutoskvrnnou objevil v jenom z květináčů olomoucké zoo její fotograf Milan Kořínek. Jde o teprve třetí pozorování tohoto tvora v Česku. Vědci po něm přitom pátrají.
„Když jsem okrajenky nafotil, netušil jsem, o jaký druh jde. Až když jsme fotografie poslali do Národního muzea, zjistili jsme, co to je,“ prozradil fotograf. Okrajenky se k nám dostávají na kořenech palem a cyklasů z dovozu a ze zahradnictví si je domů může donést prakticky kdokoli. Přírodovědecké muzeum Národního muzea připravuje atlas rozšíření mnohonožek a přírodovědci by přivítali veškeré informace o jejich výskytu. „V případě, že se s okrajenkou setkáte, dejte vědět na mail pm@nm.cz,“ žádají z olomoucké zoo. Stačí ji vyfotit, muzeum ale přijme i živé či mrtvé exempláře.
Je užitečná
Máte v květináči okrajenku žlutoskvrnnou? Netřeba se jí bát. „Ona je naopak užitečná, protože provzdušňuje půdu a obohacuje ji humusem. Rostlinám nijak neubližuje, živí se jejich opadanými uschlými listy,“ prozradil kurátor sbírky bezobratlých Národního muzea Petr Dolejš.
Kam s ní?
Pokud se s okrajenkou setkáte, stačí ji vyfotit a snímek poslat na mail pm@nm.cz. Vědci také přijmou živé exempláře poslané v plastové nádobě s navlhčenou vatou, či mrtvé v nádobě se 40% lihem. Posílat je lze na adresu: Národní muzeum – Přírodovědecké muzeum, Zoologické oddělení, Cirkusová 1740, 190 00 Praha 9 – Horní Počernice.